Strohé Beaujolais a radosti asketického života

P1270542 2008

Letošní Vánoce mi skončily už večer třiadvacátého :-) podle střídavého principu byly letos děti u matky, takže jsme Vánoce slavili provizorně dva dny předem a další večer šly slavit k matce. Pro děti jsou dvojí Vánoce možná zábavná výhoda, pro mě záminka otevřít dobré víno. Svádí to k nestřídmosti, ale slíbil jsem si odložit nejmíň půlku na další den!  

BLOG P1270492 Cote du Py Desvignes

Côte du Py 2008 AOC Morgon, Louis Claude Desvignes
Dárek od vinaře Benoita Desvignes z prosincové návštěvy, hned mi bylo jasné, že lahev nepřežije konec roku. Rudofialová barva nazráváním spíš zrudla, v jemné vůni se sedmileté Gamay blíží klasickému burgundskému Pinotu. Rozjitřená svěžest ovoce, perníkový podtón a vůně starého prvorepublikového koberce. S rozmícháním vystupují lesní plody a svěžest včetně klasických zeleninových aromat Beaujolais. V chuti hladké a skvěle srovnané, s dokonalou klasickou kyselinou, která to jasně umisťuje do Beaujolais, komplexní a krásně pitelné. Typický závěrečný dotek koření hledám marně, jen lehké taniny jako letmý polibek na rozloučenou :o) Předpovídám dalších 2-5 roků zlepšování v lahvi a pro mě je to velké překvapení především komplexním hladkým projevem. Neokázalý až strohý projev (austere, vysvětloval mi teď v prosinci to slovo jiný francouzský vinař) by při soutěžním hodnocení mohl strhávat skóre níž, ale za mě 91 bodů/100. Druhý den v otevřené lahvi ještě lepší a báječně pitelné.

Nedávno mi jeden nový účastník Skleničkových bedýnek napsal o „reklamním článku na blogu“ věnovaném dovezenému vínu :-) Nekomentoval jsem to, ale pobavilo mě to. Článek byl věnovaný vínu dovezenému v množství šesti lahví. Z toho žádný kšeft nekouká, bedýnky jsou pro mě občas příležitostí ke zkoušení nových věcí. Tento text je věnovaný jediné darované lahvi. Další nemám a nejspíš mít nebudu. Pokud chcete vyzkoušet, jak chutná sedmileté morgonské Côte du Py, je asi nejjednodušší koupit u Skleničky karton nového ročníku 2014 (reklama!) a co nejlépe ho uskladnit do roku 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *