Staré vinice a Větrný mlýn

Dnes o Saprolite 2018 Moulin-à-Vent z Domaine Paul Janin et Fils. Domaine čili hrozny z vlastních vinic a vyšších 14,5% alkoholu, přesně jak jsem od ročníku 2018 čekal (ale bál jsem se zeptat). Už jsem psal o Janinově Tremblay, o pár EURO levnějším bratříčkovi Saprolite, že je vynikající až senzační, o to víc jsem se byl zvědavý na Saprolite.  

Technologie je tradiční, obecně stejná jako u ostatních Janinových vín. Hrozny pochází ze ze žulových vinic v blízkosti známého větrného mlýna nad Romanéche, vesměs vysazených před rokem 1914. Žádná chemie, třikrát ročně orba meziřadí. Ruční sběr, karbonická macerace v betonových tancích. Lisuje se po dvou týdnech a víno potom zraje ve velkých sudech na jemných kalech, lahvuje se před další sklizní.

Ve skleničce je karmínově rudá barva s fialovým odstínem a lehkou opalizací. Na nose masité červené ovoce, fialky, svěžest a uzené (alespoň první přivonění přineslo hádanku: je to chleba se šunkou? s uzeným?). Spíš než nějaký signifikantní znak je to projev pestrosti aromat a kaleidoskopické proměnlivosti, s provzdušněním se bude vůně měnit. Zpočátku je trochu syrová až zrnitá, ale uvidíme časem. V chuti komplexní, harmonické, středně plné až plné. Úplně suché, vyšší alkohol jakoby netáhl chuť ke sladkosti, ale jen zvyšuje pocit plnosti. Masitě ovocná chuť, slušná kyselina (i přes horký ročník), v ovoci těžko vybírat jasný charakter (je tam zralost a červené ovoce), převládá komplexnost. V závěru se připomenou taniny, ale vpodstatě je Saprolite pitelný hned nebo na konci letošního roku. S ohřátím a provzdušněním vystoupí alkohol a víno dostane ohnivý závěr s pěkným kořením.

Kdybych si měl sám odpovědět na řečnickou otázku z úvodu, tak o pět EURO levnější Tremblay bylo veliké překvapení, na Saprolite jsem byl líp připravený. Měl jsem několik lahví Janinova Héritage 2015 a podobný projev jsem v kategorii 500+ Kč čekal. Sice výborný, ale když víte, jak si Janin skvěle poradil s ročníkem 2018, už to nepřekvapí.

Připomínám aktální nabídku loirské bedýnky se čtyřmi Sauvignony z různých podloží: vápence, křídy a křemene (Silexu). Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *