Senzační Cru Beaujolais

Encyklopedie považují Moulin-à-Vent za nejdůležitější a nejlepší z deseti Cru Beaujolais, s Fleurie a Morgonem v závěsu. Apelace Moulin-à-Vent se původně měla jmenovat Romanèche-Thorins, podle stejného vzoru jako všechny ostatní v Beaujolais a Burgundsku. Když došlo na schválení apelace, místní vinaři dali bůhvíproč přednost větrnému mlýnu nad obcí Romanèche a pojmenovali apelaci po něm. Dnešní víno od Janinů dostalo jméno podle starého názvu parcely (Le Tremblay). Název se už dnes nepoužívá, původní Tremblay se dělí na několik menších parcel. Eric Janin říká, že Tremblay koupil jeho dědeček v roce 1937 a že nejlepší učebnicí pro něj byly dědovy a otcovy sešity, kam si zapisovali všechny práce během každého ročníku, teploty a postupy sklepních prací…  

V podloží vinice převládá žula, stáří výsadeb je většinou mezi 40 a 70 lety. Třikrát až čtyřikrát ročně ořou meziřadí. Všechno je (samozřejmě) odrůda Gamay, ruční sběr, třídění hroznů ve sklepě na třídícím stole, karbonická macerace. Sklizeň 2018 odpovídala 39 hektolitrům na hektar, sklízelo se už 5. září. Kvasí celé hrozny s různým podílem odstopkovaných a neodstopkovaných hroznů v betonových tancích, po dvou týdnech se lisuje. Následuje desetiměsíční školení ve velkých sudech, různé parcely se zpracovávají separátně a smísí se až před lahvováním. Všechno bez chemie a bez certifikací.

 

Vignes du Tremblay 2018 Moulin-a-Vent, Paul Janin
Nádherná karmínová barva s bílým meniskem, na nose čisté, rafinovaně jednoduché s fialkami a rybízem, s trochou fantazie i zralými citrusy, středně intenzivní a úplně bez reziduí karbonické macerace. V chuti slabší kyselina, harmonický projev, čistota. Komplexní projev s výraznou slanou chutí v těle (mineralita) a vyšší koncentrací, jemné, lahodné, s ohnivým závěrem (14% alkoholu). U klasického Beaujolais jsem čekal vyšší kyseliny a jednodušší projev, nečekal komplexnost a lahodnost. Horký ročník, být v závěru víc koření, mohl by někdo tipovat nějaké významné Cru z údolí Rhôny… Žádné taniny nenutí odkládat otevření, víno je už teď pitelné. Působí lehce a samozřejmě, první dojem je ještě lepší než z ročníků 2013 až 15 (a moje staré poznámky na blogu to potvrzují). Beaujolaiští patrioti možná budou namítat, že to není typické a tradiční Beaujolais, na jaké jsou zvyklí, ale za mě vynikající víno. Horký ročník 2018 se Janinům mimořádně povedl.

Beaujolaiská bedýnka už je na světě a cestuje k těm, kdo si ji objednali. Pár zbylých lahví je ještě ke koupi tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *