Montagny Les Perrières 2020, Berthenet


Před třemi roky byly Perrières (ročník 2017) novinka a bomba. Nejpopulárnější francouzský vinařský průvodce Guide Hachett mu dal Coup de Coeur čili nejvyšší nákupní doporučení v apelaci Montagny, o rok později i titul Vinař roku pro Francoise Bertheneta. Podle technických údajů z webu pochází z půlhektarové vinice, vysazené před 35 lety. Odkalený mošt kvasí rovnou v barikových sudech (a zůstane v nich dalších 12 měsíců). Teď předběhnu poznámky, podle mých degustačních dojmů je to mix převážně starších sudů, žádné ostré nové bariky, a víno je krásně pitelné hned na začátku svého života.  

Montagny Premier Cru Les Perrières 2020, Francois Berthenet
Těžká tlustostěnná lahev, perfektní celokorek. Ve skleničce je plná zlatožlutá barva, na nose květiny, zralé hrušky a lehce koření. V chuti dokonalá harmonie, zralé ovoce (citrusy, jablka a hrušky), slušná kyselina a lehký náběh na máslovitý projev, typický pro burgundské Chardonnay. Minerální závěr, středně plné tělo, dokonalá rovnováha.

Měl jsem dostatek příležitostí ochutnávat Perrieres 2018 a 19 (a neúnavně jsem je využíval). V poslední době jsem už byl trochu přesycený důrazným barikovým projevem vína, jak se víno zakulacuje a ztrácí mladistvé ostří, brzy se mi omrzí. S novým ročníkem Perrières se zase vrací svěžest a ostří v plné síle, tohle mě baví. (Pravidelní účastníci bedýnek už mohou srovnávat a pro některé to může být naopak doporučení k delší archivaci.) Pro mě je to trochu luxusní barikované Chardonnay, udělané k rychlému vypití. Technologicky (použitím starších sudů) je to podobné základní barikované Frankovce od Judith Beck.

Zásadní informace nakonec: vinařství doporučuje podávat s bretaňským humrem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *