SKB 94, Moselské ryzlinky 2020


Od roku 2012 jsem napsal nejmíň patnáct článků uvádějících Erbesovy moselské ryzlinky. Podíval jsem se na pár posledních, abych zjistil, jak jsem nabídku popisoval a zdůvodňoval. Ale brzy mi došlo, že tentokrát nic hlubokomyslného psát nemusím. Na konci února Erbesové nalahvovali prvních šest vín a poslali mi po lahvi na ochutnání. Byl jsem nadšený, hned jsem chtěl pět z nich. Byl to návrat radosti a živelné pitelnosti, bylo v tom všechno, co mám na ryzlinku rád. Jiskra, energie, čistota, ovoce, kyselina i trocha minerality.  

Dostal jsem dvě jakostky, tři kabinety a jeden pozdní sběr. Jakostky jsem nikdy dřív nedovezl. Příležitostně jsem žbrblal, že záměna jakostek s přívlastkovými víny hraničí s klamáním zákazníků. Jisté je, že někteří se rádi nechají klamat, levných nabídek jakostních německých ryzlinků je teď všude plno a mnozí je vychvalují, až se někdy divím. Erbesové dosud vždycky lahvovali jakostky do litrovek a dávali tak najevo, že jejich účel je jiný, než u predikátů. Letos poprvé stočili jakostky do sedmiček, základní UW Riesling feinherb QbA se mi dost líbil a cena je podstatně nižší, než u kabinetu, takže… jdu do toho, ale s opakovaným varování, že jde o jakostku (QbA), nikoli o predikát.

Kabinety přinesly velkou radost. Základní Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett feinherb byl v mnoha ročnících tím nejvyhledávanějším vínem a letos je zase pěkný. Navíc k němu letos Erbesové udělali poprvé suchou verzi (trocken). Odborníci vědí, že moselsky suché neznamená zcela bez zbytkového cukru, ale pocitově je to skutečně úplně suché, čisté, pěkné. V kabinetu je i další novinka, 2020er Lösnicher Försterlay Riesling Kabinett. Z chybějícího označení sladkosti vyplývá, že je sladký, ale je to velmi decentní dávka zbytkového cukru (na soutěži ho budu muset přihlásit mezi suché, hranici pro sladká vína se ani neblíží). Je to z malé parcely na vrcholku vinice, která poskytuje úžasný pohled z druhé strany Mosely přes most u Lösnichu (horní fotka). Letos Erbesové udělali jen tisíc lahví kabinetu. Za mě je to veliká pecka, klasický moselský kabinet, a chci ho přivézt rychle než bude vyprodaný. Kupujte, nebudou.

Jakostky a kabinety se lahvují jako první, protože to bývají nejjednodušší vína, která nepotřebují ležet příliš dlouho v sudu. Překvapením je, že jako první pozdní sběr Erbesové nalahvovali 2020er Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese, protože to je jejich nejlepší pozdní sběr. Letos má Kranklei o deset až patnáct gramů cukru méně než obvykle, zatím má trochu jednodušší projev a bude zajímavé sledovat, jak bude v lahvi vyzrávat příštích několik měsíců. Kdo ho budete chtít nahradit kabinetem nebo jakostkou, rád vyhovím, ale zároveň doporučuju ochutnat: mně se Kranklei i letos líbí a díky menšímu zbytkovému cukru by mohl být pro některé konzumenty příjemnější.

Vybral jsem pět vín, sladkou jakostku jsem přeskočil. Původně jsem chtěl bedýnku doplnit do šesti lahví jedním kabinetem 2019, ale nakonec jsem se rozhodl nechat jen pět vín s tím, že jako šesté si sami vyberete opakování jednoho z původních pěti. Kdo bude chtít bedýnku levnější (2010 Kč), vybere jakostku. Kdo bude chtít zopakovat některý kabinet, bude mít bedýnku za 2100 Kč, kdo si vybere dvě Spätlese, bude to mít za 2190 Kč. Nemám nějaké zásadní doporučení, podle mě je všech pět dvacítek velká radost, a myslím, že je hned budete chtít znova.

Bedýnka A
2020 Ürziger Würzgarten Riesling QbA feinherb – 260 Kč / 2x
2020 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett trocken „Vom Roten Schiefer“ – 350 Kč
2020 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett feinherb „Vom Roten Schiefer“ – 350 Kč
2020 Lösnicher Försterlay Riesling Kabinett – 350 Kč
2020 Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese – 440 Kč
celkem 2010 Kč

Bedýnka B
2020 Ürziger Würzgarten Riesling QbA feinherb – 260 Kč
2020 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett trocken „Vom Roten Schiefer“ – 350 Kč / 2x
2020 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett feinherb „Vom Roten Schiefer“ – 350 Kč
2020 Lösnicher Försterlay Riesling Kabinett – 350 Kč
2020 Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese – 440 Kč
celkem 2100 Kč. Poznámka 2x je u suchého kabinetu, ale můžete si vybrat zdvojení u kteréhokoli kabinetu, stačí to napsat do poznámky v přihlášce.

Bedýnka B
2020 Ürziger Würzgarten Riesling QbA feinherb – 260 Kč
2020 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett trocken „Vom Roten Schiefer“ – 350 Kč
2020 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett feinherb „Vom Roten Schiefer“ – 350 Kč
2020 Lösnicher Försterlay Riesling Kabinett – 350 Kč
2020 Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese – 440 Kč / 2x
celkem 2190 Kč

Pravidelní účastníci to už znají: ceny jsou včetně dopravy za předpokladu objednávky šesti lahví (nebo víc). Doprava s Českou Poštou jako Balík na Poštu (s vyzvednutím na Poště), v Praze po domluvě přivezu do práce nebo domů. Objednávky prosím do pondělí 22. března, potom víno objednám. Rád bych ho stihl rozeslat ještě před Velikonocemi, ale Covid atd., takže raději počítejte s rozesílkou až po 6. dubnu. Těším se moc, s ryzlinky 2020 se vrací radost do lockdownu :-) Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *