SKB 124, moselské ryzlinky Karl Erbes


Všichni se ptáte, kdy už budou nové ryzlinky od Erbese… kecám, ptali se jen dva čtenáři, ale spokojili se s tím, že vykoupili všechny zásoby Erbese z ročníku 2022, asi deset krabic. A zatím v moselském Ürzigu, jak se píše v comicsech… 

Mezitím v Ürzigu Stefan Erbes nalahvoval většinu vín ročníku 2023. Nenalahvoval suché Spätlese, prý ještě nedokvasilo. Letos po několika letech nalahvoval polosuché Spätlese z Erdener Treppchen, což bývalo moje oblíbené, ale nějak se mi nechce věřit, že by těch devět deset gramů cukru od halbtrocken k trocken potřebovalo kvasit tři měsíce. Podezřívám ho, že si oblíbil suché ryzlinky s kvasnicovým plným projevem, protože podobně odkládal lahvování před rokem :-)

Stručná rekapitulace: střední Mosela, to je téměř výhradně Riesling na strmých břidlicových svazích, navíc pravokořenný Riesling. Fyloxera se Mosele vyhnula a nejčastější vysvětlení je, že révokaz nesnáší břidlici. Riesling naopak břidlici miluje. Vína z břidlicových vinic mívají výrazný a příjemný ovocný projev, a neplatí to jen o Rieslingu (podobnou zkušenost jsem udělal i s moselským Pinotem Noir nebo katalánskou Garnachou). Ve vinici na hlavu a bez chemie, ve sklepě většinou německy čistě: odkalený mošt kvasí v inertních nádobách, hotové víno se školí v případě Weingut Karl Erbes ve starých, středně velkých dubových sudech (20 hl). Vína mívají nižší alkohol, jsou krásně čistá, s vynikající kyselinou a většinou s malým zbytkovým cukrem. Nejvíc ceněné jsou botrytické sběry s vysokým zbytkovým cukrem, ale to už se pohybuje v cenách přes 50 EURO za lahev.

Vozím ryzlinky od Erbesů už od roku 2012, Stefan Erbes přijel do Prahy a dával tady už možná patnáct degustací, takže snad vína nemusím moc představovat. Sestavil jsem pro vás dva výběry. První bedýnka jsou nová vína ročníku 2023. Ta nejsušší Spätlese ještě nejsou nalahvovaná, pro přehlednost jsem vína seřadil od nejsuššího. Pro ty kdo mají rádi úplně suchá vína je bedýnka B, ale můžete to i vyměňovat a míchat podle svého.

Bedýnka A
2023 Erdener Treppchen Riesling Spätlese halbtrocken – 450 Kč
2023 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett feinherb – 390 Kč
2023 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb Alte Reben – 450 Kč
2023 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett – 390 Kč
2023 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese – 450 Kč
2023 Ürziger in der Kranklei Riesling Spätlese – 500 Kč
celkem 2 630 Kč

Bedýnka B
2022 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken – 450 Kč
2022 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken – 450 Kč
2022 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb Alte Reben – 450 Kč
2022 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett feinherb – 390 Kč
2022 Erdener Treppchen Riesling kabinett – 390 Kč
2021 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt Brut – 490 Kč
celkem 2 620 Kč

2022 ÜW Spätlese feinherb byl loni skvělý, proto ho chci znova a porovnat s ročníkem 2023. Kabinett z Erdener Treppchen se loni lahvoval jako poslední na konci července a jsem si jistý, že je vynikající i teď. Ceny jsou jako vždycky včetně dopravy (v Praze přivezu, mimo Prahu pošlu poštou jako Balík na Poštu) za předpokladu objednávky alespoň šesti lahví. Výměny lahví i vlastní sestavy typu 6x Kranklei 2023 jsou možné do vyprodání zásob, takže nejlépe do uzávěrky. 2022 ÜW kabinett feinherb jsou v Ürzigu už poslední lahve, a kdo dřív přijde, ten dřív mele. Uzávěrka bude v pondělí 20. května, potom vína objednám a přivezu. Rozesílka bude podle toho, jak se mi povede doprava, nejpozději po 3. červnu, ale raději bych o týden dříve. Těším se na vaše přihlášky, objednávky a přání. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *