Riesling od Sauerů

2022 Escherndorf Am Lumpen 1655 Riesling trocken, Horst Sauer
Dnes jen stručné poznámky k dvojčeti nedávno popisovaného Silvaneru z Grosse Gewachs Am Lumpen. Stejně jako Silvaner je i Riesling čistá nerezovka s tradičním německým postupem: odkalený mošt kvasí spontánně v nerezovém tanku a po vykvašení v něm zůstane s jemnými kvasničními kaly až do července. Ve skleničce je čirá, zářivá světle žlutá barva, na nose plnější a intenzivní ovocná vůně citrusů a žlutých peckovin. Čistota a intenzita. V chuti silná kyselina a na prach suchý projev (podle analytických dat 0,6 gramu cukru a 7,8 gramu kyselin), citrusový nástup s citrony, mandarinkami a kiwi, křídovo-kouřová slaná mineralita a víno přes strohost působí docela plně. Místo strohosti jsem mohl napsat jednoduchost, ale zároveň má eleganci a čistotu, živost a pitelnost. Zatím je projev trochu svíravý a možná se to za pár let změní a rozvine, podle koncentrace, alkoholu (13%) a kyseliny by mělo víno žít dalších deset let.

Citrusovým a vápenitým projevem se hodně podobá včerejšímu sylvánu, ostatně jsem psal, že se v Grosse Gewachs vínech prosazuje vinice víc než odrůda. Ale s noblesními a čistými ryzlinky se člověk potká častěji, sylván byl větší překvapení a působil zajímavěji.

Reklama: připomínám novou ryzlinkovou bedýnku s moselskými ryzlinky Weingut Karl Erbes. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *