Sekt z burgundského Viré-Clessé

P1200809 Románský kostel v Clessé

Na letošních dubnových otevřených sklepích v maconském Viré-Clessé (Burgundsko) jsem udělal dva objevy. O prvním jsem už psal tady a tady: naplnilo se moje dávné podezření pokud jde o striktní absenci sladkých vín v Burgundsku a botrytické sběry. Ten druhý byl mnohem prozaičtější, sekty. Burgundské Crémanty bývají občas dobré, ale zákonitě zaostávají za hlavní produkcí. V několika vinařstvích ve Viré-Clessé mě sekty naopak bavily víc než tichá vína.     

Vlastně nejsem typický konzument sektů: Champagne je pro mě škoda :o) Jablečná aromata nevyhledávám a kvasnicové tóny mě nutí uvažovat o tom, jestli je to už vada nebo ještě ne… s tím si prostě víno nevychutnáte (dokonce i když se po soustředěném zkoumání rozhodnete, že to vada není a že se vám to líbí, už z toho nadšení nikdy nevydolujete).

Crémant Blanc de Blancs Brut, Huet LB

P1210086 Sekt Clessé Huet LB

Vinařství založeno v roce 1987, dnes má 28 hektarů vinic. Na webu sekt vůbec nezmiňují, ale na etiketě je uvedeno „Vyrobeno Huet LB,“ takže to snad nebude příklad jinak ve Francii běžné praxe, že pěstitel odevzdá hrozny specializovanému výrobci sektů a po čase dostane zpátky sekt (je lepší se neptat, zda byl vyrobený z odevzdaných hroznů nebo z jiných).

P1210089 Crémant Huet LB

Neročníkový Crémant, ale ročník se dá snadno uhodnout, viz dále. Výrazně plná jiskrná žlutá barva mluví o oxidaci. Trvalé drobné perlení. Ve vůni Chardonnay s nepatrnou stopou kvasničních aromat, nazrálé, určitě ne svěží, ale ještě ne unavené. V chuti odbouraná kyselina, malý zbytek cukru, který dodává chuti plnost a oblost, výrazná rovnováha mezi oxidativním a reduktivním projevem. Podle bezvadné vyváženosti je jasné, že půjde o některý z nedávných výborných ročníků 2010 nebo 2012, vysoká barva a celková nazrálost ukazuje na desítku, ale podle příjemné kyseliny tipuju spíš 2012. Ve stobodovce jen 88/100, chybí mu vyhraněnost a osobnost, ale je to příjemný a řemeslně perfektní sekt z dokonale připraveného základního tichého vína.

V aktuální Komunitní bedýnce žádný sekt není, jen šest burgundských Pinotů z Maranges: 2x regionální apelace, 2x Maranges Village a 2x Premier Cru – čtěte tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *