Typické burgundské Chardonnay

Clos du Chateau 2012, Viré Clessé AOC, Stéphane et Lucie Guillemin à Clessé

P1210062 Clos du Chateau 2012 Viré Clessé

Kořist z minulého víkendu z Otevřených sklepů v burgundském Viré-Clessé. Hodně střídmá ambaláž, plastová zátka. Ve skleničce nápadně zlatožlutá barva upozorňuje na lehkou sudovou oxidaci. Ve vůni je kromě odrůdových citrusů a lehkého minerálního tónu poznat i kokos a toast. V chuti jasný barik (spíš částečný), citrusy a žluté ovoce, máslové tóny a velká zralost. Silná kyselina dělá čest vynikajícímu ročníku, barikový sud je zřetelný, ale ne přehnaný, hroznový materiál je mnohem silnější a důraznější než sud. Typické burgundské Chardonnay se všemi atraktivními znaky: výrazný barikový sud, ale taky dokonale vyzrálá ovocná složka. 87 bodů/100.

Dovedu si představit, že se takový styl může někomu nelíbit. Vtip je v tom, že předem víte, co dostanete: konzument, který hledá typickou burgundskou šardonku a dostane Clos du Chateau 2012, zajásá a bude spokojený. Stylově čisté, řemeslně bezvadně provedené, dobře vyzrálé a z vynikajícího ročníku. Podobně to je se Sauvignony ze Sancerre nebo s Gamay z deseti Cru Beaujolais, z jiného kraje zase s ryzlinky z Mosely nebo s Moscatem z Asti. Když se jasně definovaný styl potká s řemeslnou precizností a dobrým ročníkem, zavládne spokojenost.

P1200921 Réva

Stylová roztříštěnost moravských Pálav, ryzlinků nebo vlašáků (o sedmdesáti dalších odrůdách ani nemluvě), to je i pro nadšeného konzumenta loterie plná různých překvapení. A to nechávám stranou latentní nejistotu, zda jste koupili moravské, moldavské či maďarské (když beru v úvahu jen nabídku od M). Místo snahy vypořádat se s podvody vidím jen snahu velkých hráčů využít problému k potření konkurence pomocí zákazu sudovky, který ignoruje zásadní problém – padělání lahvovaných přívlastkových vín. Říkal jsem si, že letos o moravských vínech už nebudu psát, ale začal jsem v Burgundsku a zase končím u nich.

K častým dotazům zájemců o aktuální pinotové bedýnky dodávám, že z šardonek z Montagny mám už jen Crémant, Les Platiéres  a Montagny Vieilles Vignes, objednávejte nejlépe v násobcích šesti. V nově vyhlášené bedýnce je šest burgundských Pinotů z Maranges– čtěte tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *