Sekt z ryzlinku

P1160328 suši

Šneky jsem poprvé jedl v Burgundsku a ajvar v Chorvatsku, risotto v Itálii a suši dneska v Holešovicích :o) Takže pokud jde o suši, měl bych se držet zpátky a nekritizovat. Prostě jsem potkal nově otevřenou sušárnu a využil příležitosti.

Jen mě překvapil výběr vín, které v suši-bistru měli, vesměs těžší bílá vína a pár červených. Suši v holešovické sušárně jsem si koupil s tím, že v chladničce odpočívá zapomenutá lahev ryzlinkového sektu 2011. Teď si budu samožersky dělat reklamu, protože tenhle sekt sám dovážím. Když jsem s tím začínal, byl v lahvích sekt 2009 s téměř dokonalou balancí reduktivních a oxidativních chutí – oboje bylo v rovnováze, nic nepřevládalo. Sekt 2009 se rychle vyprodal a nastoupil Sekt 2011, zprvu svěží, ovocitý, reduktivní.

Riesling Sekt trocken 2011 Urziger Wurzgarten, Weingut Karl Erbes

P1160339 SEKT 2011

Bohaté perlení, nazrálá plná zlatožlutá barva ročníku 2011. Ve vůni sladkost, zralé ovoce a mineralita až do tabákových vůní à la Erdener Treppchen. V chuti zřetelný zbytek cukru, zralé ovoce a málo důrazná kyselina ročníku 2011. Zajímavý je závěr chuti, kde se mísí mineralita s vyzrálými medovými tóny a víno naznačuje, že půjde podobnou cestou jako předchozí sektový ročník 2009, jen s novým motorem ročníku 2011. 12% alkoholu, ale to je snad jen díky dosážnímu likéru – jinak je Mosela vzorná nízkým alkoholem. Zajímavé, vyvážené a zvlášť vhodné pro fanoušky ryzlinku. U některých vín s potenciálem vyzrávání se vyplatí koupit rovnou krabici a otvírat láhev co dva měsíce – pokud si ovšem píšete strukturované degustační poznámky…

2 thoughts on “Sekt z ryzlinku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *