Kohout z Monterey

P1160305 PN 12 Hahn

Pinot Noir od Hahnů aneb další díl kalifornského seriálu. Etiketa byla umazaná od dalšího červeného, které se rozbilo při přepravě z Ameriky, a údaj o alkoholu byl nečitelný. Ale vsadím se, že to je nejmíň 15%. Hodně na Pinot, ale to je asi jediná věc, kterou bych vínu mohl vyčítat, ostatně ani alkohol nepůsobí v chuti moc rušivě. Dodává vínu důraz, a když jsem si lahev rozložil na dva večery, vůbec mi nevadil :) Na webových stránkách vinařství jsem dnešní víno nenašel, takže to musím vzít bez pomoci.

Pinot Noir 2012 Hahn Winery, California
Průhledná, ale výrazná rubínová barva ukazuje na teplejší podnebí, ve vůni těžké květiny a jemně švestky, vyšší alkohol a jemné teplé třísloviny. V chuti odbourané kyseliny, plnější tělo, jemné červené ovoce, teplé koření a jemné taniny. Velmi harmonické a jemné, i přes zřetelné stopy teplého klimatu velmi elegantní až aristokratické. Výrazný, nádherný, ale dobře pitelný – asi nejlepší Pinot, co jsem z Ameriky měl. Vzhledem k málo důrazné kyselině si netroufnu věštit delší archivaci, ale v současném stavu poctivých 91 bodů/100.

Vinařství založili Hahnovi v roce 1980 v kalifornském Monterey, oblasti s většími rozdíly denních a nočních teplot. Podle kohouta v názvu patří vinařství potomkům německých přistěhovalců, a přes vysoký alkohol jsou i ve víně cítit německé kořeny. Projev je podobný, jako mají německé severské Pinoty, paradoxně včetně vysokého alkoholu – projev vína naznačuje, že nejde o přezrálé, ale naopak o dobře vyzrálé hrozny, a alkohol je jen následkem jiného klimatu. V Monterey zřejmě vyzrávají hrozny líp, ale styl vína v mnohém připomíná Německo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *