Ryzlink, Barolo a vinný Advent

Dnes jen stručně o dvou vínech náhodně objevených ve vlastním sklepě. Dostal jsem několik velkorysých předvánočních objednávek od účastníků Komunitních Bedýnek a při hledání posledních lahví jsem v chladicím boxu objevil celou krabici Battagliova Barola. Odkládal jsem otevření tak dlouho, až jsem sám na sebe dostal zlost. Vyhlásil jsem si vinný advent a slíbil si nezdrženlivost.

P1180861 Barolo 2009 Battaglio

Barolo 2009 DOCG, Az. Battaglio Mario

Temnější granátová barva s hnědými tóny, mohutná vůně plná zralého ovoce s parfémovým ostřím. V chuti úplně suché, šťavnaté se silnou kyselinou, nabušené lesními plody a červeným ovocem. Lehké třísloviny a mandlově nahořklý závěr. koncentrované a dlouhatánské, dlouhé. 14% alkoholu a silné, výrazné víno s velkým potenciálem, ale zatím ještě zavřené. Zbytek z nedopité lahve je druhý den lepší… Další lahev až k vánocům 2015!

P1180869 Riesling GC Osterberg 2010 Hunawihr

Riesling Grand Cru Osterberg 2010, Cave de Hunawihr

Další objev při vyklízení chladicího boxu, ryzlink z alsaských bedýnek z jara 2012. Klasická alsaská štíhlá flétna a extrémně strohá grafika etikety. Ve skleničce čirá, veselá světle zlatavá barva s teplým odstínem. Ve vůni spíš těžší, zřetelně alsaský ryzlink s aroma přezrálých citrusů a mokrého podzimního spadaného listí. V chuti stále svěží, s pevnou kyselinou, slaboučkým (až překvapivě nízkým) zbytkovým cukrem. Citrony a grepy, po grepech má i lehce nahořklý závěr. Středně tělnaté a středně dlouhé až dlouhé. 13% alkoholu, stále ještě neohlazené časem (jen cukrem), trochu hrubé, ale svěží a radostné pití. Byl bych zvědavý, jak se tenhle ryzlink přenese v čase do roku 2019, ale byl to už poslední exemplář.

6 thoughts on “Ryzlink, Barolo a vinný Advent

 1. Mám velmi podobnou zkušenost s před týdnem vypitým Riesling Grand Cru Rosacker 2010, Hunawihr. Citrusově ovocitý projev, pevná kyselinka, svěží atd., velmi slušný kousek. Když se pohrabu ve skladu, tak bych možná našel ještě jeden Riesling Grand Cru Schoenenbourg 2010. Stále držím dvě láhve GC z Hawihru pro srovnání se Scheideckrem :-)
  P.S. Nevidím, že by jsi měl Barolo 2009 DOCG, Az. Battaglio Mario ve sém „sklepě“ ;-)

  1. nojo, Barolo jsem neprodával, bylo drahý. Měl jsem jen dvě krabice, jednu jsem rozdal a rozprodal už v únoru s bedýnkama, druhá vyplavala teď :) 5 lahví za to asi ani nestojí, abych je vystavoval v e-shopu :)

 2. To chápu, takže soukromá záležitost. Možná tě budu chtít o jedno připravit, jestli mě cena neposadí na pozadí :-)

 3. Co na to říct. Snad jen, že se mi tak dlouho nechce čekat :-( Moje volba bude Barbaresco a od tebe skvělé Pouilly Fumé 2013. To mi udělá radost hned :-)

  P.S. Nepropadám však beznaději a možná mě někdo k Vánocům příjemně překvapí vhodným dárkem.
  Pěkný večer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *