Roséčko pro chlapy

Ve čtvrtek jsem neodolal: slunce svítilo jako v létě. Sedmikrásky na zahradě mi tkaly koberec. Vypnul jsem doma topení a vítal jaro. Odpoledne jsem vysupěl kousek běhání podle Labe a potom se s návštěvou usadil na zahradě s lahví sektu. Ve dvou tričkách a starém svetru se to dalo vydržet.  Sekt jsem si vyprosil před měsícem od Antoina Boutheneta v Maranges. Už jsem měl v bedýnkách jeho Blanc de Blancs, ale nevěděl jsem, že dělá i rosé.

P1310790 Crémant Rosé Bouthenet

Netypická barva, ani cibule, ani losos, něco mezi lososem a červenou. Čistý Pinot Noir a po napití se dá určit i původ hroznů. Ve vůni harmonie a klid, proměnlivě herbální tóny a ovoce (jahody a višňové bonbony), komplexnost. Žádné jahodové zahrady, ale celistvě ovocný dojem. V chuti jemné perlení, spíš krátké. Kyselina nevyčnívá, komplexní ovocný projev bez velké líbivosti. Lehké, svěží, dobře pitelné s minerálním závěrem, který ze všeho nejvíc připomíná Bouthenetovy Pinoty z Maranges AOC. Má to ostří a přes ovocný projev i jistou strohost, kvůli které tomu říkám Sekt pro chlapy. Spíš seriózní projev než nějaká divočina nebo hrubost, ale chybí mu dámská líbivost a snaha zalíbit se. Úplně suché – analytiky neznám, ale zbytkový cukr je minimální. 12% alkoholu.

Cenu neznám, lahev jsem dostal darem, ale tipuju kolem 10 EUR. Bodové hodnocení nedám. Díky absenci líbivých ovocných aromat a strohosti by to víno strhlo nízko, ale přesto mě moc baví.

Připomínám dubnovou průřezovou degustaci víny Skleničkových bedýnek 2012 – 2016. Ještě mám 5 míst. Podrobnosti jsou tady, přihláška tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *