Ani měsíc bez Sangiovese!

P1310777 VN Riserva 2011 Gracciano

Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2011, Tenuta di Gracciano della Seta
Zásadu Ani měsíc bez Sangiovese! jsem už letos stihl porušit, ale po radostných zprávách minulého týdne jsem se polepšil. První dobrá zpráva je, že od předchozí degustace před čtvrtrokem se víno znatelně zvedlo. Tehdy mělo nepříjemné chemické tóny (zapařený polyetylénový pytlík), tentokrát je úplně čisté. Tradičně pěkná temně rudá barva světlého odstínu. Na nose hodně zralého ovoce, kafe, alkohol a smolnatý borový les. V chuti komplexní s dobře zakomponovanou kyselinou, zralým ovocem, středně plné, už hodně nazrálé a naleželé. Čokoláda a tabák, vyšší alkohol štípe spolu s teplým středomořským kořením, ohnivý závěr přechází do dlouhé dochuti. Přes květnatý popis a zřetelný vliv sudu je to vlastně kultivované, střídmé a harmonické víno. Jediná výhrada, 14,5% alkoholu je na mě už hodně. Sangiovese s desetiprocentním podílem Merlotu a Cannaiola. Ještě má dost času před sebou, za poslední půlrok se znatelně zlepšilo. Hodnocení 92 bodů/100.  

BLOG P1290128 Montepulciano

Popudem k víkendovému otevření vína byly nové zprávy z Gracciana. O vysokém hodnocení Riservy 2012 v italské vinařské ročence Gambero Rosso 2017 jsem už psal tady, o pěti diplomech pro čtyři vína z Gracciana z Prague Wine Trophy 2016 tady. Minulý týden přišel odkaz na hodnocení nového ročníku Vino Nobile di Montepulciano v americkém časopise Wine Enthusiast. Nejvyšší hodnocení z recenzovaných vín, 94 bodů, získalo Vino Nobile 2013 z Gracciana, které znáte z loňských Skleničkových bedýnek. Zábavné na testu je, že s cenou 23 dolarů je Gracciano nejlevnější z dvanácti recenzovaných vín (je to asi 570 Kč, v bedýnkách bylo za lidových 420). Soukromě se mi zdá 94 bodů pro tohle konkrétní víno hodně, ale američtí hodnotitelé obecně dávají víc bodů než jsme v Čechách zvyklí. Základní Rosso di Montepulciano 2015 z Gracciana hodnotil Wine Enthusiast s 90 body jako nejlepší Rosso. Popravdě jsem nevěřil, že se bude Sangiovese z nerezového tanku ještě zlepšovat a všechny svoje zásoby jsem vypil už na podzim (takže 90 bodů nechám bez komentáře :-).

Po toskánském Sangiovese se mi stýská, moje soukromé zásoby mizí. Když jsem měl loni s italskými víny takové štěstí, měl bych toho využít… Hned jsem napsal do dvou toskánských vinařství, ale vína zatím leží v tancích a sudech, nenalahvovaná. I bílá Vernaccia se bude v San Gimignanu lahvovat až po Proweinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *