Probírka ryzlinků

Účastníky Bedýnek jsem už obeslal pravidelnou vánoční nabídkou moselských ryzlinků (uživatelé G-mailu ji zase budou mít ve spamovém koši :-), ale kromě tradiční Mosely mě lákají i další německé regiony. Večer jsem si s návštěvou otevřel čtyři rýnské od G.H. von Mumm, vinařství spojovaného víc s Champagne než s ryzlinky. Už v srpnu mě překvapily tím, jak byly hotové, důrazné a vyhraněné. O to radši jsem si je vyzkoušel znova.

P1270095 MUMM Classic a Johannisberger trocken

Classic Riesling 2014, G.H. von Mumm
Základní víno (VDP Gutswein) z dvouhvězdičkového (podle Gault & Millau) vinařství, založeného roku 1822 a sesterského podniku jednoho ze stěžejních a nejdůležitějších výrobců (Schloss Johannisberg). Už název říká, že by mělo jít o (německou) ryzlinkovou klasiku, takže jaká je?

Na mladý ryzlink docela dobře vybarvená, sytá citronovka. Ve vůni lípa a teplé koření (až skořice?), svěží citrusy. V chuti skutečně klasický ryzlink se svěží, ale docela umírněnou kyselinou, citrusovým nástupem, ovocným tělem a pomalým ovocným a minerálním dozníváním. Projevem suchý, ale s malou zkušeností, kterou už s německými ryzlinky mám, tipuju cukr přes 9 gramů. Už teď krásně sladěný, čistý, nic složitého, ale mistrovsky odvedený jednoduchý ryzlink.

Johannisberger Riesling trocken 2014, G.H. von Mumm
12,5% alkoholu a VDP Ortswein, takže už Village kategorie. Ve skleničce světlá citrónovka, intenzivní až mohutná vůně s ryzlinkovými atributy od mokrého hadru přes zralé citrusy, broskve a lipovinu. V chuti silná kyselina s citrusovými aromaty, svěží a křupavé a zároveň se stopami kvasničních aromat. Projevem hodně suché (ale německé předpisy dovolují mít suché víno až do devíti gramů cukru a myslím, že tady toho výrobce vhodně využil), štíhlé, ale chuťově výrazné, pevné. Pro milovníky suchých vín je to pravý poklad!

P1270099 Taunusquarzit Mumm

Taunusquarzit Riesling feinherb 2014, G.H. von Mumm
VDP Gutswein čili základka s 11,5% alkoholu. Ve skleničce zase pěkná čistá citronová barva, nasládlá vůně lípy a citrusů se stopami kvasnic. Německý termín feinherb je ukázkou lidové tvořivosti, která překonává nedokonalé předpisy: asi jako když v novém parku neuděláte cesty a počkáte rok nebo dva, až si je lidi sami vyšlapou tam, kudy se jim „samo“ zachce chodit. To je vůbec dobrý koncept, a nejen pro parky a víno…

V chuti je to trochu přezrálé, ostatně jako celý německý ročník 2014. Pěkná kyselina, kterou vzápětí dostihne vyšší zbytkový cukr, pocit svěžesti na jazyku zůstává, ale už nepřijde nic dalšího. Nejde jen o zbytkový cukr, ale o podíl přezrálých chutí (botrytických bobulí). Pěkně spojené a sladěné, ale pro mě už trochu moc plné.

2 thoughts on “Probírka ryzlinků

  1. G.H. Mumm Riesling Classic , Kaufland, obchoďák ElbePark Drážďany, měli i ročník 2012 [ ten jsem jim, ale již vykoupil :-) ], ročník 14 stále na regálu a za velmi dobrou cenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *