Pozdní osvícení aneb jak je to s mineralitou

Ještě si vzpomínám, jak jsem si při prvním setkání lámal hlavu s moselským kabinetním ryzlinkem Dr. Hermanna z vinice Erdener Treppchen. Když shrnu ve zkratce svoje tehdejší poznámky k vůni, byl to vychladlej popelník s cigaretovejma špačkama a rozpálené živičné povrchy silnic.  Kdyby to nebyl ryzlink, zapsal bych si bez váhání barikovej sud, ale ryzlink nikdo nedává do bariku. Teď jsem se s podobným dilematem setkal u burgundské šardonky. Před rokem jsem si vybíral z Berthenetových Montagny Premier Cru Les Platières a Mont Cuchot a vybral jsem Les Platières. Dostal jsem k tomu vysvětlení o podílu barikových sudů, ale to teď nechci zpochybňovat – rozdíl mezi deseti a dvaceti procenty sudu je pro mě na hranici rozpoznatelnosti.

p1300708-platieres-2014-berthenet

Letos jsem si do burgundských bedýnek vybral Mont Cuchot, ale soukromě jsem si pro kontrolu přikoupil i krabici Montagny Premier Cru Les Platières 2014. Je to tam zase. Není to až tak dramatický jako nevysypanej popelník, ale staré cigaretové aroma je zřetelné. K tomu citrusy a zvláštní kvasnicové aroma (soukromě tomu říkám vaječnej žloutek). V chuti parádní kyselina, lehký citrusový projev a do toho kvasnicové aroma, lehounce kořením štiplavý závěr a vespod kamenitý, štěrkově žulový podtón. Podle štiplavě kořenitého závěru soudím, že tam malá porce bariku mohla být, ale to všechno, co jsem pokládal za barik ve vůni a v chuti, to je mineralita. Podle lehkosti a čistoty je to dokonalé burgundské Chardonnay, ale Mont Cuchot v aktuální bedýnce je o celý kus čitelnější, expresivnější a nazrálejší. Les Platières naopak působí v ovoci ještě málo zrale.

Podobně jako u předchozího ryzlinku z Erdener Treppchen, některá minerální aromata a chutě se projevují tak hraničně, že je snadno zaměníte s barikem. Když jde o ryzlink, je to snazší, ten se do bariku nedává. S Chardonnay je to složitější. Ale díky Berthenetům a jejich zálibě v preciznosti a čistotě se to dá poznat i u burgundské šardonky.

Další lahev Platières vezmu na říjnovou degustaci, spolu s Harmonií 2011, s Pinotem od Boutheneta, Sangiovese z Gracciana, a nevylučuju nějaké další překvapení. Přihlásit se můžete tady. Zima bude dlouhá, pojďme si ji zpříjemnit!

One thought on “Pozdní osvícení aneb jak je to s mineralitou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *