Volby a sekt, povolební kocovina

P1160867 Stánek Šobes

Ostýchal jsem se dát dnešní příspěvek hned v pondělí, aby to nevypadalo, že jsem o volebním víkendu slavil. Ne že by nebylo co zapíjet, volební výsledek hatemana Haška povzbuzoval k otevření dobrého šampaňského, a neuvěřitelný senátorský kandidát Stanislav Huml u nás ve středních Čechách taky neprošel. Přes tyhle klady, kdyby se našel kupec na můj dům u Prahy, hned bych někam odjel.  

Burčák

Pozitivním výsledkem voleb je, že příští rok zřejmě zmizí pokoutní prodejci burčáku. Aspoň myslím, že pro ně budou trable s EET nepřekonatelné. Chybět mi nebudou, ale bojím se představy, že s každou porcí zmrzliny, kterou koupím dětem někde u stánku na ulici, se budou posílat data Hrabišovu Finančnímu úřadu a vystavovat stvrzenka. To se nám ta zmrzlina prodraží :-) Abych se vrátil k vínu, bude to boj. Skleničkovy Komunitní bedýnky i průběžný e-shop tady jsou postavené na zálohových platbách bankovním převodem, takže bedýnek se to (snad) nedotkne. Při návštěvách vinařství a nákupech bude nutné rozlišovat, s kým se už známe (bez účtenek) a s kým ne (z opatrnosti budou vinaři spouštět EET). Horší to bude s prodejem na odloučených místech, jako je například dřevěná bouda Znovínu na Šobesu. Znovín je velkej podník, ten to zvládne, stejně jako Agrofert a České dráhy, ale pro malého vinaře (nebo dovozce) bude stánkový prodej problém a nejspíš to vzdají. Ale nikdo přece nečekal, že by kontrolní hlášení nebo EET měly způsobit problémy velkým firmám, že ne?

p1300715-cremant-berthenet

Jako medicínu na volební výsledky a zároveň k polidštění voliče po jeho slavném dnu jsem otevřel sekt z Montagny, neročníkový Crémant de Bourgogne Brut Blanc de Blancs od Berthenetů. Základní, korektní sekt: světlá citrusová barva, příjemné drobné perlení. Ve vůni žluté ovoce a herbální tóny, hodně vyzrálé. V chuti postavené na dominantní kyselině, v ovoci (citrusy a žluté ovoce) zralé (ale ne tak zralé, jak napovídala vůně), slušně dlouhé, hodně reduktivní. 12% alkoholu, Chardonnay s asi dvacetiprocentní příměsí odrůdy Aligoté. Slušné, korektní, bez velkého nadšení. Odhaduju, že Berthenetové používají jako příměs i starší ročníky, tak jako v Champagne, víno je vzorně suché, ale nedávno popisovaná ročníková Harmonie 2011 má mnohem vyšší ambice.

Připomínám říjnovou degustaci v pondělí 24. října na Praze 4, kde můžeme společně přechutnat některá vína z letošních bedýnek. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *