Procházka po Praze a jedna degustace

Známá poznámka moravského vinaře o tom, že víno se dá vyrobit aji z hroznů dostala minulý týden pro mě nečekanou souvislost na degustaci italských vín. Předpokládám, že spousta čtenářů bude mít odlišné názory, ale co už…

BL P1390435 Topič

Minulý týden jsem měl možnost sejít se se zástupci několika italských vinařství a ochutnat jejich vína. Na report o degustaci to nevydalo, ale jeden případ chci zmínit (aniž bych jmenoval). Malé vinařství z Lombardie, na degustačním seznamu Pinot Nero a Valtellina. Začínáme bílým vínem se zajímavým názvem, extrémně svěžím ovocným projevem a vyšší kyselinou. Je to nápadné víno, které by mohlo vyhovovat nenáročným konzumentům, ale nepřipomíná mi žádnou italskou odrůdu. Ptám se, co to je? Směs Solaris a dalších tří resistentů. Proč proboha pěstujete v Itálii resistenty? Protože chceme pěstovat hrozny biodynamicky a omezujeme i měď, chceme pracovat úplně bez chemie. Tak jsme museli opustit tradiční odrůdy, protože jejich úroda byla nejistá a snadno podléhala výkyvům počasí.

BL P1390451 Goethe

Nemám představu o počasí ve Valtellině, ale obecně považuju Itálii za zemi velmi vhodnou pro výrobu vína :-) A jestli někde dozrává Nebbiolo a Pinot Noir, tak k čemu ranný Solaris? Několikrát jsem už řekl, že čeští a moravštví vinaři, kteří nedokáží pravidelně vypěstovat hrozny klasických místních odrůd, by neměli přecházet na Hibernal, Solaris a další novoty, ale rovnou do úplně jiného oboru. Okurky nebo rajčata jsou taky potřeba a vína je na světě dostatek. Ideové nebo filosofické důvody jako je biodynamika pro mě taky nejsou důvodem pro kazení vína. Tuším, že se spoustou čtenářů se neshodnu, a nechci stavět sugestivní otázku „Dali byste přednost biodynamickému Solarisu bez chemie nebo ryzlinku s mírným použitím chemie ve vinici?“ Pro mě Solaris a Hibernal nejsou alternativy ke klasickým odrůdám, a spojovat to s biodynamikou je už úplný omyl.

Takže jinak: co je to autentické víno? Je to víno vyrobené tradičním postupem z tradičních odrůd? Nebo je to víno vyrobené bez chemie? Nebo je to víno vyrobené postupem, který je tradiční na jiném kontinentě? Nebo víno, které jeho výrobce prohlásí za autentické? A co vlastně hledáte ve víně vy?

Samé otázky a žádné odpovědi… ale králíkům se z vyhřátého klobouku nechtělo :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *