Pesecká Leánka

Dnes bych mohl napsat několik různých úvodů a všechny pěkně kontroverzní, namátkou o tom, jestli má smysl pěstovat okrajové odrůdy a šlechtit stále nové, rezistentní (staří vinaři říkali, když budou chtít udělat velké víno, tak můžou použít jen Sauvignon, rulandu, ryzlink nebo tramín) nebo o tom, jestli se vůbec dá hodnotit víno bez znalosti kontextu.

P1270757 Leanyka Orsolya Pince

Nenechte se splést tím, že víno tak rádi hodnotíme body na stobodové stupnici s celou (skoro dokonalou) metodikou. Víno se nedá změřit a hodnocení vína je estetická záležitost. Když to přeženu, víno není nic, kontext je všechno. S vínem je to jako s Picassovou Guernikou, jeho nejslavnějším obrazem. Jestli nevíte, kdy a proč ho ze sebe Picasso vychrlil (a že přitom bombardování poprvé v historii zahynulo 1600 nevinných lidí) nejspíš to pro vás bude jen šílená mazanice. Obdobně to je s vínem – když jsem se několikrát při bodování vín na soutěži spletl a zastyděl se, obvykle jsem našel v poznámkách „region a odrůda naprosto neodhadnutelné.“ Když nevíte, proč kříže na vinicích v Burgundsku a na Mosele vypadají tak podobně, asi vám důležitá část kontextu unikla.

Leányka 2014, Orsolya Pince
Ale to jen okecávám, protože dnešní víno jsem dostal darem a nevím o něm vůbec nic. Jen to, že je z Maďarska (problémem je už to, že všechny informace jsou v maďarštině:), z malého (asi čtyřhektarového) vinařství Orsolya s roční produkcí do 15 000 lahví. Odrůda je zřejmě totožná s u nás okrajově známou Peseckou Leánkou, ale tím moje znalosti  končí. Přesto si myslím, že stojí za zveřejnění. Hodnotit víno z neznámé odrůdy z maďarského vinařství je jako luštění babylonských hliněných destiček. Ještě že si můžu pomoct starou dobrou metodikou. To nejdůležitější: dobře se pije :o) Bez legrace, tohle je důležité! Světlá zlatavá barva přezrálých barikovaných Sauvignonů, ale je to mladé víno. Pod šroubovým uzávěrem, celá ambaláž designově vyřešená pojivem výrazné fialové barvy. Ve vůni minerální, květinové, citrusově ovocné, svěží, trochu jako dobrý vlašák. V chuti pěkná kyselina (hádám na odbouranou jablečnou), v těle slušně extraktivní se zralými citrusy a lehce kořeněným závěrem. Zábavné, dobře pitelné, ovocným projevem optimálně vyzrálé, slušně dlouhé. Uměřené, čisté, alkohol 13%, ale v žádném směru nepřehnané, dobře pitelná nerezovka.

Připomínám v pondělí vyhlášenou Komunitní bedýnku s burgundskými Pinoty! Podrobnosti jsou tady, přihláška tady!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *