Nejlepší na konec a výstava v Křepicích

Klidně to berte jako nevyžádanou pozvánku na první letošní moravský košt v sobotu 6. února – s vinařem jsem to nekonzultoval, ale Křepice bývaly v kalendáři moravských výstav vín na prvním místě. Letos bude mít výstava i část s autentickými víny. Z týdenního zkoumání českých a moravských vzorků vychází vítězně poslední Vlašák. Ze stejné sklizně a stejného moštu jsem dostal dvě ukázky, odznačené jako D (asi demižon?) a SUD. Víc se mi líbila demižonová verze, protože měla kvasniční aromata vybalancovaná s primárními, svěžími.

P1270946 RV 2012 PS D

Ryzlink vlašský 2012 PS demižon, Karel Koždoň z Křepic
Silná zlatožlutá barva, intenzivní vůně květinová vůně s kvasnicovými tóny a výraznou mineralitou, kterou si neškolený pozorovatel může snadno splést s barikem. Zažil jsem to sám před lety při prvním setkání s moselským ryzlinkem z vinice Erdener Treppchen. Přísahal bych tehdy na barik, jen ohledy na moselské reálie (ryzlink do bariku snad nikdo nedává) mě znejistily. Kvasnicový podtón to jen umocňuje, velmi výrazné víno. V chuti suché s klidnou kyselinou (tipuju delším ležením na kvasničních kalech odbouranou kyselinu jablečnou), herbální tóny připomínající pestře rozkvetlé letní horské louky, kvasnicová naleželost i závěrečná mineralita jako nános vodního kamene na dně kotle. Svěží až do perličky, středně plné (s výraznými kvasnicovými aromaty), dlouhé, zábavné. Sklenička 90 bodů/100.

Připomínám v pondělí vyhlášenou Komunitní bedýnku s burgundskými Pinoty! Podrobnosti jsou tady, přihláška tady!

2 thoughts on “Nejlepší na konec a výstava v Křepicích

    1. Chtěl jsem místo rozkvetlé horské louky použít pálavské louky, ale už se mi to zdálo moc názorný a původem hroznů jsem si nebyl jistý :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *