Páteční chill-out s Gigim

P1220365 Malina

Výpadek nových příspěvků ve Skleničkově Cancáku milovníka vína způsobil hektický závěr týdne. Nejenže mi na zahradě vypuklo léto (děti se poprvé napásly malin, višně jsem jim zatím zapověděl), ale navíc jsem vypravoval jedenáctiletou dceru na školní výlet. Rozpomněl jsem se na svoje školní léta a smažil řízky, mazal chleby, sháněl náplasti a baterku, balil ruksak. Po dvou dnech výletu je dcera šťastně zpátky, odlifrovaná k matce a já si v devět večer otvírám Cuvée Gigi.   

P1190658 G Descombes

Pointu klidně prozradím předem: Cuvée Gigi 2014 je základní Beaujolais Villages AOC, které vyrobil morgonský vinař Georges Descombes. To je autentista z toho nejlepšího rodu, ale o tom možná jindy. Podstatné je, že Cuvée Gigi je (aspoň podle pana Skleničky) základní víno a nic zásadního. Jen dobře použitý a dokonale provedený (a notoricky známý) základní vzorec. Odrůda Gamay a kvašení karbonickou macerací ve velkých betonových tancích, nízký alkohol (11,5%), lehké ovocité víno na brzké vypití. Nic ohromujícího, ale hned při prvním polknutí mi připomnělo staré obnošené manšestrové sako, které prostě nevyhodíte, ani když nad ním znalci módních trendů ohrnují nos.

P1220382 Cuvée Gigi 2014 Descombes
Posuďte sami: světlá karmínově rudá barva, v trochu ostré vůni fialky, ovoce a hned po otevření nápadné stájové vůně. Po chvíli stájová aromata zmizí, ale jistá vesnická těžkopádnost zůstává – zároveň by se mělo říct, že ke klasickému Beajolais to prostě patří. V chuti pěkná kyselina, zaoblená a zjemnělá jablečnomléčným kvašením, typické ovo-zelo tělo Gamay (vždycky mě uklidní, když si můžu říct, že chuť je odrůdově typická natolik, že bych to poznal i naslepo, i když dobře vím, že naslepo to dopadá všelijak a v zásadě se statisticky shodně se zbytkem populace). Slušně dlouhé, ale vpodstatě typické Gamay. Trochu koncentrovanější a hustší, přestože suché a nijak pozoruhodné. Málo tříslovin svádí k odhadu, že tady kvasily kompletně odstopkované hrozny a silnější barva k druhému odhadu, že Descombes hrozny před kvašením podchladil a kvašení záměrně prodlužoval, aby dosáhl lepší barvy a delší macerace hroznů. Moje útržkovité vzpomínky z návštěvy u něj říkají, že to Descombes u některých vín zmiňoval.

Už jsem to psal výše: tohle víno nemá velkou rafinovanost ani ušlechtilost, ale výborně se pije a jestli máte rádi Beaujolais, tak nemá chybu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *