Pár fotek z úterního Hiltonu

P1140324 Hilton fasáda

Pracně jsem se učil na degustacích vyplivovat, nepolykat, a teď abych se odnaučoval :o) Šel jsem na tradiční a skoro pravidelnou IWSP degustaci hlavně kvůli několika lidem, které jsem chtěl vidět. Potkal jsem jich mnohem víc a vyplivovací návyky se v závěru zdály být překážkou.    

P1200436 Scheidecker

První člověk na mém seznamu byl Laurent Scheidecker z Mittelwihru, pamětníky odkazuju na loňské alsaské bedýnky. V úterý přivezl nový ročník 2014 a pár ukázek starých vín. Sylvaner se mi zdál plnější a podstatnější než bylo loňské vydání, ale základní řada prostě byla OK. Bavil mě Muscat 2012 Grand Cru Froehn, který jsme měli v loňských bedýnkách. Rozvinutou vůní a zvolna se scelující chutí – loni byl v chuti ještě rozhádaný, ale slibný a letos se sliby začínají plnit. Hodně zajímavý byl Riesling 2013 GC Mandelberg s lehkou parfémovou vůní, ovocnou a minerální chutí, které dává pevnost silná kyselina z vápencobvého podloží. V aktuálním ceníku je výrazné zvýšení, ale možná se s vinařem potkám ještě jednou za týden a něco domluvíme. Bohužel letmé pohledy do ceníků (nejen tady, ale i u ostatních vinařů) nejsou povzbudivé.

P1200444 Umathum

Z rakouských vinařství se mi zdálo nejlíp vyprofilované Zantho a Umathum. Z bílých mě nejvíc bavil Veltliner a Muskat  od Zantho, vzorně čistá a lehká minerální vína, a Frankovka s Pinotem Noir od Umathum.

P1200451 Tomaž Križaj a Š Hroudová

Dopředu byla hojně avizovaná účast slovinských vinařů. Prošel jsem degustaci jen dvou z nich. Na fotce je ten zajímavější ze dvou, Tomaž Križaj a Vipava 1894. Už jsem tady dvakrát psal o okouzlení vipavskou Burjou (a možná ji budete moct ochutnat v červnu v Praze), ale Vipava 1894 nabídla vína dobře udělaná, ale spíš mainstreamová.

P1200461 Danilo Notarnicola San Marco

Silný výsadek italských vinařství nebylo možné přechutnat podrobně, ale táhlo mě to do Lazia. Na fotce Danilo Notarnicola z vinařství Cantine San Marco. 40 hektarů asi není v Laziu až tak moc, jejich Frascati bylo zajímavé ovocné pití, CRIO 10 bylo Frascati 2014 macerované před lisováním deset hodin na slupkách, už dospěle aromatické, žádná zkratka pro nedospělé konzumenty :o) Zaujalo „De Notari“ 2013 Casanese IGT z místní odrůdy. Barva světlá rubínovka, nos podobný Zweiglu, naleželý a projevem do peckovin, chuť plná až dosladka (dotazem potvrzeno 4-6 gramů zbytkového cukru), kulaté a měkké, příjemné a konvenující našim zweiglovským chutím.

P1200470 Gabriele Scaglione

Gabriele Scaglione. Piemontských vinařů bylo víc , Gabriele zaujal napřed etiketami na lahvích a šálou, potom i víny. Taky jejich názvy, ale stručně: Langhe Rosso 2008, směs Barbery a Nebbiola, byla šťavnatá i tělnatá, nazrálá, s pěkným čokoládovým závěrem. Ostatní vína měla dost práce tenhle první vzorek trumfnout, ale musím zmínit aspoň pěknou Barberu d’Alba 2010.

Dobrou noc, ráno vyrážím do světa a ještě nemám sbaleno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *