Nová Vernaccia od Santiniho

Santini pozuje v2 P1040603
Pozdě ale přece! Vždycky jsem tohle víno kupoval rovnou při příjezdu do Toskánska v malé vinotéce pana Baldiserotto v Castel San Gimi, tentokrát jsem to stihnul až v polovině pobytu při návratu z Montepulciana. Vernaccia s organickým certifikátem a celokorkem, vinař Simone Santini je velký showman a neváhá si vytisknout na etiketu kromě názvu vinařství i svoje jméno.  

P1260311 Vernaccia 2014 Santini

Vernaccia di San Gimignano 2014, Tenuta Le Calcinae
Ve skleničce hodně plná zlatavě žlutá barva, ve vůni kvetoucí keře podél italských silnic a vyzrálé žluté ovoce. Po hodině jde vůně až do medu a rozkvetlé letní louky. Svěží, intenzivní, osobité. V chuti tenká kyselina, středně plné tělo (přesto plnější, než je typické pro denominaci, nejspíš díky delšímu ležení na jemných kvasničních kalech) a svěží, příjemně nazrálý ovocný projev. Jablíčka, blumy, v závěru trochu prachové minerality. Proměnlivé časem i tvarem a velikostí skleničky. Na rozdíl od většiny obvykle dostupných Vernaccií to není vůbec reduktivní ani přesířené (Santini není žádný extremista ani experimentátor s oxidativními postupy, Vernacciu dělá v nerezu a za málo reduktivní projev může delší ležení na kvasničních kalech). S 12,5% alkoholu dobře pitelné víno, se základní znalostí denominace stoupá atraktivnost a je zábavné zkoumat, v čem odpovádá očekávaným standardům a v čem se liší. Svým způsobem má s nedávno popisovanou Vernacciou od Guicciardini Strozzi jen málo společného.

Sky
Vernaccii chybí vybroušená ušlechtilost projevu, kterou známe z nejlepších šardonek, ryzlinků nebo Sauvignonů, ale na druhou stranu by mohla rozdávat osobitost a lokální identifikovatelnost, spojenou s moderním konceptem terroir. Popuzuje mě jen současné zdražení (kupoval jsem za 9,90 EUR), ale za sebe musím dodat, že kvalita a cena si odpovídají, spolu s malou nabídkou (Vernaccia je obecně malá výměra denominace) a velkou poptávkou (Santini myslím patří k nejlepším výrobcům).

Cena je hlavní důvod, proč jsem se ani nesnažil tohle víno dostat do letošní Toskánské bedýnky, ale pro sebe bych karton určitě bral. (Vezl jsem z Toskánska plné auto vín Marchesi Ginori Lisci, tak se vešla jen jedna Vernaccia.) Toskánské bedýnky v úterý ráno uzavřu a objednám, ale možná bych měl uspořádat komorní výpravu bedýnkářů do Toskánska na přelomu května a června? Za Vernacciou a Pergolaiou, a taky do Bolgheri?

5 thoughts on “Nová Vernaccia od Santiniho

  1. Jak už jsem psal jinde, ubytování by nebylo drahé, ale zase by bylo do 100 metrů od moře :-) Od soboty do soboty a cca 5 návštěv vinařství?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *