Nádherná Frankovka od Stávka

Dnes mám vynikající příležitost napsat něco pěkného o moravském červeném. Čekal jsem to, protože jsem Stávkova vína několikrát ochutnával na veřejných degustacích a Frankovka byla skvělá! Na celý projekt VOV Modré Hory jsem se zpočátku díval trochu přezíravě, protože postavit moravskou apelaci na červených vínech se mi nezdálo ani dost tradiční, ani prozíravé, bral jsem to jen jako marketingový projekt. Sice to tak beru stále, ale je třeba také dopovědět, že to nemusí být překážka toho, aby apelace byla úspěšná nebo aby se v ní prosadila výborná vína. V posledních letech jsem v Itálii narazil na několik příběhů, jak se od stolu vymyšlená apelace prosadila a po několika letech dává výborná vína. S odstupem deseti let už málokoho napadne, že to všechno mohlo být jinak.

Frankovka Růžený 2019, Jan Stávek
S radostí zkritizuju aspoň etiketu: v zásadě jsem rád, že na etiketě najdu analytická data i informaci o mixu různých sudů, ale ročník je tam schovaný tak, že bych jako běžný zákazník ztratil trpělivost a lahev nekoupil. Dál už to asi bude jen chvála.

Technologicky je to čistá Frankovka z tratě Růžený (Němčičky), školená skoro dva roky v dubových sudech různých velikostí. Už nalévat skleničku způsobuje radost, protože víno má krásnou temně rudou barvu. Na nose višňové, silně sudové, ale naštěstí to není čistý barik. Kromě bariku vinař použil i středně velké sudy a velký sud, takže je projev dřeva komplexnější. Podle jednoduchého odhadu je víno v lahvi nanejvýš půl roku, a lékořice s vanilkou jsou zatím dominantní. V chuti úplně suché, hladké, višňové s typickou pecičkovou chutí, zase hodně nakořeněné sudem, lékořicové a skořicové. Alkoholu je přesně akorát, 13,5%. Důrazný projev sudu ukazuje, že je víno ještě mladičké, za mě bude lepší za rok nebo za dva a nebál bych se ani pěti let archivace. Až se ovoce v chuti dostane nad sud, tak to bude paráda. Hodně precizně až perfekcionisticky udělané.

Dodatečně zjištěno: kupoval jsem v Praze za 350 kaček (La Fattoria), ale ve vinařství je za pouhých 300 Kč. To je možná nejlepší nákup roku 2022… a dvanáct lahví není nic moc, když dojde na archivaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *