Na cestě: jižní Afrika před deseti lety

Nevím, jaký byl ročník 2005 na druhé polokouli. Na severu byl vynikající a podle stavu dvou vín, ochutnávaných po deseti letech na páteční soukromé degustaci bych věřil, že to tak bylo i na jižní polokouli.

P1260756 Lindhorst Shiraz 2005

Shiraz 2005, Lindhorst 
Syrah z jihoafrického rodinného vinařství Lindhorst, 13,5% alkoholu. Temně rudá barva s bledými okraji, ve vůni jemně ovocné, s náběhem do parfémových tónu a rozjitřené alkoholem. V chuti dobře vyzrálé ovoce, malý zbytek cukru (nebo to jen sladí alkohol, analytiky neznám), s dobrou kyselinou, středně plné, pevné. Ještě je v chuti cítit dřevo, Celkovým projevem hodně vyzrálé, ale ještě ne přezrálé, na Jižní Afriku docela decentní a elegantní víno. Na páteční soukromé degustaci v Lužci jsem si napsal 90+ bodů, o dvě hodiny později doma se víno stále drží. Líbí se mi, že to nepřehání s plností ani s ovocným projevem, líbí se mi, v jaké formě je po deseti letech. 91-92 bodů/100.

P1260769 Ridgeback 2005

His Master’s Choice 2005, Ridgeback
Jihoafrická směska Shiraz / Mourvedre / Viognier s umírněnými dvanácti procenty alkoholu. Na rozdíl od většiny účastníků páteční soukromé jihoafrické degustace jsem si do TOP 3 najmenoval spíš lehčí a tenčí vína, jinak by se většina vzorků dala charakterizovat v rozsahu od bohatá po nabušená :o)

Průhledná černorudá barva, efektní. Ve vůni nevyzrálé ovoce se spoustou kyseliny, stále ještě barikový sud, ale i mineralita. V chuti skutečně silnější kyselina, nevyzrále ovocné (v měřítkách jižní Afriky, u domácího nebo německého vína bych to asi popisoval jinak), středně plné. Silná kyselina víno drží, ale při srovnání s předchozím Lindhorstem už mám z projevu dojem, že víno je trochu unavené a za zenitem. Přesto u mě stále 88 bodů/100.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *