Minimal Zweigelt

Biodynamický nesířený Zweigelt od Neziderského jezera (ale od výrobce z Kremstalu). Název odkazuje právě k absenci síry, Minimal Sulphur. 13,5% alkoholu a pekelný ročník 2010. Otevřel jsem ho jaksi neplánovaně a z trucu, jako kompenzaci za návštěvu, která na poslední chvíli nepřijela… ale to se tak podaří často, že to nejlepší přijde nečekaně.

P1090625 já s Moserem
Něco se čekat dalo, protože už jsem tady psal o Velkém Bílém Bratru, Minimal Veltlineru, oba měli ve vínku úžasně těžký a taky úžasně trvanlivý ročník 2010. (Na úvodní fotce z Rohrendorfu si s Niki Moserem přiťukáváme Minimal Veltlinerem.) Co se dá najít ve skleničce Zweigeltu první den?

P1270117 Minimal Zweigelt 2010 Sepp Moser
2010 Minimal Zweigelt, Sepp Moser
Pohled prozradí těžkou, lehce kalnou černorudou barvu a to, že kromě síry chybí i filtrace. Silně smáčí stěny skleničky. Ve vůni je to jasný Zweigelt, ostrý, s jemně vystupujícím alkoholem a parfémovým třěšňovým štychem, dřevitostí. Ovoce nevystupuje, vůně je hodně komplexní a spojená.

V chuti pěkná silná kyselina s třešňovo-višňovými tóny, koncentrované, extraktivní a zřetelně nefiltrované, husté. O hodinu později ve velkém balónu velmi ženská, rtěnková vůně s pepřovým štychem. Rozhodně zábavné a zajímavé. Parfémová ovocná aromata z vůně trvají i v chuti, výrazně strukturované a dlouhé. Hladké taniny. Ne že by se nedalo pít už teď, ale podle síly jednotlivých chutí hádám, že dalších pět až deset let se víno může zlepšovat. Velké víno s velkým podílem vinice. Kdyby vinař podobným způsobem ve sklepě zpracoval hrozny z mladé vinice nebo velkou úrodu z hodně zatížených keřů, vzniklo by nejspíš nepitelné monstrum, u kterého by doporučení delší archivace bylo jako odklad nepříjemného úkolu. Dokonale vyzrálé hrozny ze starých vinic můžou dát i v roce vyhlášeném silnou kyselinou víno, které se bude deset roků zlepšovat, ale bude pitelné i dříve. 90 bodů/100 po otevření, ale s velkými výhledy do budoucna. Jsem zvědavý na druhý den!

Druhý den se víno uklidňuje a počáteční nervnost, rozjitřenost mizí. Na nose působí podobně neboli odpovídá včerejšímu popisu, přibyla jen jemně nasládlá kávová vůně v závěru. V chuti jakoby vyzrálo a sladilo se, den se vzduchem mu pomohl. Stále je pevné a strukturované a stále si myslím, že pět a víc let bude vyzrávat k lepšímu. Ještě mi zbývá půl lahve a dva až tři dny s Zweigeltem…

Kromě velkých červených vín v zimním počasí doporučuju i německé ryzlinky a připomínám aktuální ryzlinkovou bedýnku! Podrobnosti jsou tady, přihláška tady.

2 thoughts on “Minimal Zweigelt

  1. Jak to skladujede do dalších dnů, jen korek nebo vakum a v lednici či při pokojové teplotě?

  2. Neskladuju, jen odkládám :) Většinou zavřu lahev korkem a nechám v ledničce nebo odložím do chladna za dveře do sklepa. V zásadě chci, aby k vínu mohl vzduch, takže klidně lahev nechám hodinu na stole otevřenou a až potom zavřu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *