Vánoční ryzlinková bedýnka

P1120420 Hrozen nad Moselou

Když jsem v říjnu přivezl plné auto moselských ryzlinků z Ürzigu, napsal jsem o cestě několik poznámek a pravidelní čtenáři si hned psali o vína. Tak se stalo, že jsem z pravidelné předvánoční ryzlinkové bedýnky polovinu rozprodal předem, včetně několika vín, které už ani v Ürzigu nejsou. Díky tomu bude letos vánoční nabídka ryzlinků pestřejší – přibudou dvě vína z Rheingau a účastníci si budou moci porovnat ryzlink ze slavné rýnské vinice Johannisberg s břidlicovým ryzlinkem z Mosely.    

BLOG P1260453 Stefan a 1976

V srpnu jsem tady psal o degustaci dvou sesterských vinařství, Schloss Johannisberg a G.H. von Mumm, se Stefanem Doktorem jsme po programu probírali i odlišnosti od Mosely (rozmanitější půdní složení vinic i americké podnože na Rýně proti břidlicovým svahům a původní pravokořenné výsadbě na Mosele). Nakonec jsem do vánoční bedýnky vybral dva klasické ryzlinky ze základní řady Mummů:

P1270095 MUMM Classic a Johannisberger trocken
1. Classic Riesling 2014, G.H. von Mumm
Základní víno z několika vinic, v chuti skutečně klasický ryzlink se svěží, ale docela umírněnou kyselinou, citrusovým nástupem, ovocným tělem a pomalým ovocným a minerálním dozníváním. Projevem suchý, ale s malou zkušeností, kterou už s německými ryzlinky mám, tipuju cukr přes 9 gramů. Už teď krásně sladěný, čistý, nic složitého, ale mistrovsky odvedený jednoduchý ryzlink (270 Kč).
2. Johannisberger Riesling trocken 2014, G.H. von Mumm
12,5% alkoholu a VDP Ortswein, takže už Village kategorie. V chuti silná kyselina s citrusovými aromaty, svěží a křupavé a zároveň se stopami kvasničních aromat. Projevem hodně suché (ale německé předpisy dovolují mít suché víno až do devíti gramů cukru a myslím, že tady toho výrobce vhodně využil), štíhlé, ale chuťově výrazné, pevné. Pro milovníky suchých vín je to pravý poklad! (335 Kč)

P1240268 2007 UW Spatlese ERBES
3. 2007 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese, Weingut Karl Erbes
Můžete hádat, nakolik se na současné vyváženosti svěžího projevu a archivní nazrálosti podílí šroubovací uzávěr a jak by se víno chovalo, kdyby bylo osm let ozavřené korkem. V tomto případě šlo o náhodu, část neodebrané zásilky pro Ameriku (kam se všechna vína posílají se screwcapem). Psal jsem o něm tady: Na nose lípa a sladkost, těžší botrytická vůně, po rozdýchání lehce petrolejové tóny. V chuti stále lehké, svěží, s příjemnou a nosnou kyselinou, citrusovým projevem a výrazným zbytkovým cukrem. Jemný chemický podtón (petrolej). Alkohol jen 8%. Závěr chuti se ztrácí v mineralitě, celkově se víno pěkně zaobluje, nazrává, a stále si zachovává svěžest a nabývá eleganci. Pamětníci znají z Komunitních bedýnek stejný ryzlink z ročníku 2004, nulasedmička je lehčí a noblesnější. (390 Kč)

4. 2008 Erdener Treppchen Riesling kabinett.
Našel jsem poslední lahve staršího kabinetu z pravokořenné vinice Erdener Treppchen, na kabinety si jinak budeme muset počkat na nový ročník 2015. 300 Kč

BLOG P1260456 Urzig am Mosel
5. 2014 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett feinherb / 2013 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett. Krásně pitelné lehké mladé víno se suchým projevem z ročníku 2014 první přihlášení vykoupili a pro další účastníky ho nahradím starším kabinetem z roku 2013 s vyšším zbytkovým cukrem vyvažovaným svěží kyselinou, který letos dostal u Roberta Parkera 91 bodů/100. 300 Kč.
6. 2014 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken.
Suchý, spontánně kvašený ryzlink z pravokořenné vinice, 360 Kč. Vhodné k jakékoliv rybě podávané v půběhu prosince!

P1210314 2014 UW SP trocken

Moselské ryzlinky mám připravené doma a přihlášky budu vyřizovat průběžně. Celková cena za 6 vín je 1955 Kč s vyzvednutím v Uložence.cz. Kdo nemáte Uloženku po ruce (pobočky Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst), můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). V Praze budu 12 a víc lahví rozvážet a doručovat osobně. Přihlásit se můžete tady!

One thought on “Vánoční ryzlinková bedýnka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *