Listopadový pozdní sběr

Omlouvám se za povíkendové ticho. Nebylo způsobené žádným uspokojením z portugalských bedýnek vyhlášených v pondělí, ale opravou foťáku a tenisovým loktem. Všechno souvisí se vším, ale jak brání tenisový loket bloggerům v pití vína? Je to prosté, milý čtenáři: na léčbu zánětu šlachy (=tenisový loket) se používá medicína, která nadměrně zatěžuje játra. Užívat k ní jako doplňkovou léčbu alkohol se mi zdálo nevhodné :o)

P1180604 Štěpán Mlejnek

V pátek jsem sloužil na soutěži Prague Wine Trophy v komisi, která hodnotila Sangiovese. Už loni jsem psal, že to je radost, ani po třech letech hodnocení mě to neomrzelo. Patnáctkrát Chianti Classico, devětkrát Brunello a spousta perel i mezi ostatními víny. Na první fotce předseda komise Štěpán Mlejnek, vždycky věcný, nekonfliktní, rychlý. Měl jsem dost času projít si po skončení našeho hodnocení i vlašáky, Merloty a Malbec, ale sotva mě dnes nějaká odrůda baví a přitahuje tak silně jako Sangiovese. Dříve bych určitě dal na první místo soukromého žebříčku Pinot Noir, dnes už asi ne :o(  Brunello!

P1180654 Lindenburg 09 Lageder Lagrein copy

Díky zmíněné opravě foťáku nemám žádné fotky ze sobotního večírku se spoustou zajímavých vín, zachránil jsem jen fotky dvou lahví. Lindenburg 2009 od biodynamika Aloise Lagedera je Lagrein, minoritní modrá odrůda ze severní Itálie, konkrétně z Bolzana. Temná barva, ve vůni příjemné tóny oxidace a barikového sudu, v chuti ovocné, kořenité, komplexní a dospělé víno s velkými ambicemi, moc pěkné. U mě na hranici 90 bodů/100.

P1180653 SVG Directors Cut

Sauvignon Blanc 2012 z řady Director’s Cut Francise Forda Coppoly mě hodně překvapil, uměřeností, jemně ovocným a herbálním projevem, žádná nabušená Amerika to není, ale skutečně pěkné víno!

Ale nejvíc jsem si užil červené víno, které jsem si otevřel na oslavu toho, že jsem vyprodal všechnu Pergolaiu 2009.

P1180666 Caiarossa 08

Caiarossa 2008 IGT Toscana

Temně rudá barva s fialovým podtónem. Intenzivní středomořská vůně s balsamikovými a lesními aromaty, tmavé lesní ovoce a dřevo. V chuti suché, komplexní, kulaté, vyzrálé. Tmavé ovoce (ostružiny), lehká kyselina,  mineralita až doslana, hebké taniny. 14,5% alkoholu, sud se nejvíc projevuje jako dřevitě kávový tón v chuti. Už pěkně vyzrálé a blíží se k svému vrcholu. Lesní tóny v chuti odkazují k toskánskému původu (přestože Sangiovese je jen 3%, jinak Cabernet Franc 29%, Merlot 16%, Petit Verdot 16%, Syrah 14% a Alicante 14%), ale není tu častá toskánská vyprahlost. Biodynamické, ale hlavně spontánně kvašené ve velkých nádobách.  Moc pěkné, u Skleničky 93-94 bodů/100.

Minuta ticha

bond_angelus_wine

(Obrázek je převzatý z blogu Dr. Vino.) Pamatujete se ještě na Casino Royal? James Bond ve vlaku popíjí Chateau Angelus, výrobce ze St. Emilion údajně zaplatil za product placement v hotovosti i v naturáliích. Co by asi stálo, kdyby měl Bond příště při povinné scéně v kasinu žádat bílé z Moravy? Vsadím se, že dřív dojde na to, že v bondovské závěrečné finální holomajzně vybuchne valtický zámek a padouch zhyne na nádvoří. Slyšel jsem, že po Novém roce bude v Praze prezident Svazu Vinařů ČR mluvit o tom, co SV ČR dělá proti nepoctivým dovozům, prodávaným jako moravská vína. Minuta ticha to asi nebude: za dvacet minut se dá říct víc, než za dva roky udělat.

Samozřejmě mi to nedá a musím upozornit na aktuální portugalské bedýnky: už je skoro jisté, že budou, a čím dřív se přihlásíte, tím dřív budu moci vína přivézt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *