Bílé Vánoce? Červené!

Pedro Fonseca, Titular

Bílé Vánoce si dnes spojujeme nejspíš s obrázky Josefa Lady, většina čtenářů blogu požaduje Vánoce červené. Cituju z nedávno došlých e-mailů:  „jsme na suchu s červenými víny. Děs. Ale myslím, že to má řešení. Taková portugalská bedýnka… Co myslíš?

Sám jsem na tom podobně, po Dušičkách mě to víc táhne k červeným vínům a taky jsem na suchu :o) Už dvakrát jsem tady psal o degustaci portugalských vinařů a nejvíc jsem se vracel k vinařství Caminhos Cruzados z málo známého regionu Dão.

Portugalsko je nejzápadnější evropská vinařská země a pro nás exotika, většinou známe jen portské. Dão je vnitrozemský region ve středním Portugalsku, mezi řekami Dão a Rio Mondego, obklopený horami, a vinice leží v nadmořských výškách od 200 do 900 metrů. Deštivé zimy a suchá léta, ideální podmínky ve vegetačním období, apelační status od roku 1990. Spousta autochtonních odrůd, především Touriga Nacional, ale taky Tinta Roriz, Alfrocheiro nebo bílé Encruzado.

P1180463 Ligia santos a Carlos Magalhaes

Caminhos Cruzados založil Paulo Santos v městečku Nelas. Hrozny pěstuje v Quinta da Teixuga, patnáctihektarové usedlosti u Nelas, a další nakupuje od místních pěstitelů. O říjnové degustaci s jeho dcerou Ligií a sklepmistrem Carlosem Magalhãesem jsem psal už tady, už před rokem mě zaujali kromě kvality a ceny i burgundskou ambaláží všech vín. V říjnu jsem se ještě ubránil pokušení popisovat jejich vína jako burgundy (lahve k tomu svádí), ale když si po sobě čtu poznámky, je to tam! U bílého barikovaného Encruzado je podobnost s burgundskými šardonkami nasnadě, ale dá se najít i u červených – uměřeností a snahou o eleganci (spíš než o robustnost). Jejich vína netlačí na pilu. Není to to pravé ořechové pro ty, kdo v  zimě vyhledávají nabušené kabernety, ale spousta zábavy pro milovníky burgundské elegance a jemnosti.

Aby to nebylo tak jednoduché, sklepmistr vinařství Carlos Magalhães má vlastní vinařství Palato do Côa v severnějším regionu Douro, a vybral jsem i dvě jeho vína. Výběr se tím zkomplikuje, ale vína sama za to stojí! Jestli je Caminhos Cruzados „měkká komerce,“ tedy osobitá, příjemná a poctivě udělaná komerce, tak Palato do Côa bych charakterizoval jako typické butikové vinařství. Navíc máme v bedýnce hned dvě zajímavé vinařské oblasti, Dão a Douro.

Titular Red UPR

Co chci tentokrát přivézt?

1. Titular Red 2012, Caminhos Cruzados. 150 Kč. Základní červené z nerezového tanku, směs čtyř lokálních odrůd (Touriga Nacional, Alfrocheiro, Jaen a Tinta Roriz). Úplně suché, červené ovoce a jemné taniny. Při dvou degustacích jsem si ho vytipoval jako slušné víno na nenáročné každodenní pití.

2. Titular Red Touriga Nacional 2012, Caminhos Cruzados. 360 Kč. Jednoodrůdové červené, částečně barikované, zase suché, jemné, s mandlovým závěrem, karafa nutná. Slušná střední třída.

Titular Encruzado LAHEV UPR

3. Titular White Encruzado 2013, Caminhos Cruzados. 290 Kč. Čisté Encruzado kvašené a školené v barikovém sudu, suché bílé s lehce oxidativním projevem, minerální a máslové.

4. Colheita White 2012, Palato do Côa, 270 Kč. Směs 50% Rabigato, 40% Viosinho a zbytek je neurčená směs ze starých výsadeb. Bez ohledu na exotické názvy odrůd je to pěkné, svěží a výrazné suché bílé s expresivně ovocitým projevem.

5. Colheita Red 2011, Palato do Côa, 270 Kč. Směs modrých odrůd Touriga Nacional, Touriga Franca a Tinta Roriz. Víno s výraznou aromatikou s fialkovými tóny typickými pro Tourigu Nacional, školené v dubovém sudu.

P1180457 PALATO

Šestou pozici v bedýnce nenechám volnou, šesté víno si můžete zvolit sami. Jako základní variantu navrhuju zdvojit nejlevnější a dobře pitelné Titular Red 2012 od Caminhos Cruzados a bedýnka potom bude stát 1 490 Kč. Pro utrácivé bedýnkáře nabídnu drahou variantu, Palato Tinto Reserva 2011 od Palato do Côa za 560 Kč, celá bedýnka by potom stála 1 900 Kč. Je to nejlepší víno vinařství, školené přes rok v barikových sudech, směs odrůd Touriga Nacional a Touriga Franca, a je vyzrále ovocné a dlouhé. Doporučuju!

Distribuce proběhne zase Uloženkou (dnes už se spoustou výdejních míst od Šumavy k Tatrám, koukněte na seznam poboček tady. Kdo nemáte Uloženku v dosahu, můžete si připlatit 160 Kč za doručení Českou Poštou). Budu zase (jako vždycky) vybírat zálohy předem. Chtěl bych začít vína vydávat ještě na konci listopadu, abychom se vyhnuli předvánočním frontám. Doprava z Portugalska zabere týden, takže k tomu potřebuju uzavřít objednávky do 17. listopadu. Přihlásit se můžete tady!

Doufám, že vás portugalská exotika bude zajímat, protože díky drahé dopravě potřebuju nadprůměrně hodně účastníků, tradičních i nových. Těším se na vaše přihlášky!

2 thoughts on “Bílé Vánoce? Červené!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *