Lahvované vzpomínky z ráje

BLOG P1250482 Dominique Génot

Pravidelné zimní tesknění po slunci jsem v minulosti ventiloval na blogu příspěvky s letníma fotkama vesměs z Toskánska. Letošní teplá zima mě zatím nenechává tolik stýskat, navíc na webu vidím, že zimní počasí v Toskánsku taky není žádná slunečná pohádka. Přesto občas vylovím ze sklepa lahvovanou vzpomínku na toskánské léto.  

Marchesi Ginori v zimně 480

Na zimním obrázku (ukradeném z webu vinařství Marchesi Ginori Lisci, už tradičního zdroje vín do toskánských bedýnek) je Querceto, pár kilometrů od Caiarossy. Ve skutečnosti jsem po prvních letních dovolených v Itálii věřil, že slunečné počasí tam vládne celý rok, a ještě loni mě překvapila italská kamarádka Selena tvrzením, že její láskou je Praha. Oplatil jsem jí to vyznáním, že moje srdce je v toskánské Volteře a Selena se divila: Volterra? Další nudné provinciální městečko, jakých jsou v Toskánsku desítky. Praha, to je krásný město!

FB P1280171 Aria di Caiarossa 2011

Aria di Caiarossa 2011 IGT Toscana, Caiarossa
Čtyři odrůdy (Merlot, Syrah, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc), 14,5% alkoholu a biodynamický výrobce na toskánském pobřeží. První den bylo víno zavřené, robustní a s příliš vysokým alkoholem, tři dny poté ukazuje, kam se může za dva nebo tři roky vyvinout.

První den po otevření pominu a budu se věnovat jen odložené verzi. Především je to jasně italské, toskánské. I přes mezinárodní složení je projev nesený toskánským vedrem a není problém víno umístit do Itálie. Ani tři dny po otevření to není žádná zátoka klidu, ale hodně živé víno s pestrými projevy. Naštěstí převládá zralé červené ovoce, ale pere se s ním spousta dalších vlivů, od počátečních chemických smrádků přes elegantně muzeální vůně až po dekadentní aroma skladiště, vyzrálé třísloviny v chuti spolu s měňavým ovocným projevem, závislým na okysličení a teplotě a proměnlivým podle toho, která odrůda vystoupí do popředí. Suché, koncentrované, s příjemným dotykem sudu, se slabou kyselinou poplatnou ročníku. Je to první ročník vína z vinic vysazených v letech 1999/2000. Za Skleničku 92 bodů / 100.

Čistě náhodou se mi na stole sešlo víno s tučnou Gorgonzolou a hodí se to k sobě náramně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *