Cabernet Franc z Loiry

B Baudry cedule

Přesně tři roky po návštěvě vinařství jsem náhodou objevil poslední lahev Clos Guillot, druhého nejlepšího červeného Chinonu od Bernarda Baudryho. Nová ročenka Revue du Vins de France sice hodnotí vinařství dvěma hvězdičkami (ze tří možných), ale oslavný úvodní odstavec končí větou: vinařství je mezi druhou a třetí hvězdičkou.  

Vinařství už má bio-certifikaci, vedení přebral Bernardův syn Mathieu (se kterým jsme se v únoru 2013 minuli), ale jinak všechno zůstává při starém. Dva hektary Chenin Blanc a 28 hektarů Cabernetu Franc, který Baudry zpracovává separátně podle podloží vinice. Přišel s tím před třiceti lety, kdy o terroir ještě nikdo nemluvil, a přineslo mu to úspěch v dobách, kdy byl Cabernet Franc i ve Francii podceňovanou odrůdou.

P1280203 Clos Guillot 2011 B Baudry

Le Clos Guillot 2011 AOC Chinon, Bernard Baudry
Černorudá barva s karmínovým odstínem, ne úplně jiskrná a zřejmě bez filtrace. Luxusní hebká vůně s fialkami, zralým ovocem (peckoviny), vanilkou, komplexní, klidná. V chuti kopíruje vůni: lehká kyselina, suché, v ovoci do zralých třešní až přezrálých švestek, s lehkou zemitostí, náznakem čokolády a sametovými taniny. Komplexní a proměnlivé, s vanilkou v závěru a celkovým projevem, který bych naslepo nejspíš hádal na dobré Bordeaux. Velmi kultivované a elegantní, obávám se, že teprve s touto poslední lahví se víno přiblížilo svému vrcholu. Druhý den podle odlehčeného projevu se zábavným minerálním závěrem myslím, že to ještě mohlo dva roky počkat.

6 thoughts on “Cabernet Franc z Loiry

 1. Jsem rád, že jsi toto víno otevřel a dřív než já :-) Měl jsem ho nedávno v ruce, ale odložil ho zpět s tím, že si ještě nějaký čas počkám. Udělal jsem asi dobře.
  Od Baudryho mám toho víc.

 2. Taky odkládám :)

  Čím dál tím častěji mě to přivádí na myšlenku koupit si domů Coravin.

 3. Pan Sklenička si libuje ve vraždění neviňátek :-)) , teď je čas začít otevírat tak ročník 2005…

  1. Sajmik: je to prosté, 2005 nemám, tak nemůžu otvírat. Měl jsem jen 2011.
   Radek a Coravin: to bude dřina, vysávat postupně Coravinem celý večer jednu lahev :-)

 4. Myslím, že mám ve sklepě celou bedýnku Baudryho vín, zatím jsem neotevřel ani jednu lahev … asi ještě vydržím :)

  1. Myslím, že ty základní vína už měly být vypitý, tam asi čekáš zbytečně. Clos Guillot a Croix Boissée vydrží, ale třeba před pár dny mi kamarád poslal fotku z německého weinbaru, kde už nabízejí rozlévaný Baudryho Clos Guillot 2013. Prostě názory na pravý čas se různí :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *