Kabinetní ryzlink z velkého ročníku

2017er Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett feinherb „Vom Roten Schiefer,“ Karl Erbes
Po čtyřech letech jsem využil příležitosti a se zásilkou nově nalahvovaných ryzlinků si nechal poslat tři krabice kabinetu z roku 2017. To byl skvělý ročník, ale kabinett feinherb je (pro mě) víno na brzké vypití, takže to je něco mezi odvážným využitím příležitosti a seriózním zkoumáním :-)  

Barva ve skleničce především prozrazuje zralost. Je silná citronově žlutá, hned po otevření lahve se na stěně sklenky vysráží spousta velkých bublinek kysličníku (fotka), ale po hodině bublinky zmizí. Na nose žluté ovoce, bylinky, pampeliška a med. V chuti stále ještě parádní nástup ostré citrusové kyseliny, téměř suchý projev se žlutým ovocem a jablíčkem, v těle lehounký nahořklý tón. Stále perfektně čisté, ale z původního „feinherb“ je už trocken nebo halbtrocken. Pocitově se zdá, že kyselina sežrala cukr a srazila sladkost projevu skoro dosucha. Zajímavá rovnováha mezi stále svěžím nástupem kyseliny a významně nazrálým tělem. Hrozny na kabinett feinherb se sklízí hned na začátku, takže i podle zralosti hroznů by se tenhle ryzlink měl archivovat nanejvýš několik let, a podle mého je teď ve výborném stavu na pití.

Reklama: Nová bedýnka obsahuje šestici vín franckého vinařství Horst Sauer a všechna jsou úplně suchá! Podrobnosti jsou tady, přihásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *