Jednoduché italské Pecorino

Středa přinesla slunce a teploty jako v Itálii, přizpůsobil jsem se a po předchozím Vermentinu přidal Pecorino z Abruzza. Vinařství Umani Ronchi má 230 hektarů vinic v Marché (a Abruzzu) a vyrábí kolem 3 milionů lahví ročně. Stále je to rodinný podnik. Dělají Rosso Connero, Montepulciano d’Abruzzo a Vedicchio dei Castelli di Jesi. Dnešní Pecorino pochází z vinice, kterou mají v Abruzzu.

BL P1420181 Pecorino Umani Ronchi

Na webu vinařství (tady) se dají najít zajímavé podrobnosti, například mě zarazil vysoký výnos z téhle konkrétní vinice. Luštil jsem dál a jestli jsem dobře vyluštil popis, tak je vinice v Abruzzu vysázená jako pergola (s tím, že se sklízí i z pergoly). Technologicky je to typická nerezovka s kvašením čistého moštu a bez jablečnomléčného kvašení. Víno zůstává v tanku asi 4 měsíce na jemných kalech.

Pecorino 2018 Terre di Chieti IGT, Umani Ronchi
Láhev burgundského tvaru s umělohmotovým uzávěrem, ve skleničce jiskrná světle žlutá citronová barva. Na nose květinová a bylinná aromata spolu se zralými citrusy, středně intenzivní. V chuti suché, středně plné se slušnou kyselinou a svěžím projevem až do drobné perličky. Zralý ovocný projev, pěkná harmonie, komplexita, lehkost (včetně alkoholu, 12,5%). Hořkoslaný minerální závěr. Nic složitého, ale příjemné jednoduché víno k jídlu. Jediná výhrada, vinařství připisuje odrůdě výrazné kyseliny a ty nenacházím. Čekal jsem lehčí projev a tenčí tělo, jinak s cenou pod dvě stovky bezvadná supermarketovka.

V noci na čtvrtek jsem vyložil Orvietské bedýnky. Od pátku je budu rozvážet, kdo je máte objednané, můžete se těšit! Ještě po půlnoci jsem dal chladit základní Grechetto 2018 z Palazzone a po celém dnu v italských vedrech je výborné :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *