Jednoduché Gamay z Côte de Brouilly

Make Beaujolais great again! Jako program na důchod to vypadá skvěle: koupíte si velký dům v Régnié (Beaujolais), zrekonstruujete ho a přesvědčíte pár kamarádů, aby si koupili v okolí vinice, že budete dělat víno.

960 Jean Joly Harvest

Přesně to udělal belgický obchodník Jean Joly (no obchodník, byl manažerem basketbalového klubu, na horní fotce ukradené z webu Chateau de Durette je Jean Joly v oranžovém tričku). Úplně mi s tím ladí to, že nakoupil docela schopné vinice (nebo možná jen ročník 2017 byl v Beaujolais podobně skvělý jako na Mosele a jinde?) a nechává kvasit většinou odstopkované hrozny, aby vína měla převážně ovocný projev a byla brzy k pití. Když je vám přes šedesát a děláte si víno jako zábavu na penzi, asi nebudete chtít dělat obludy na dvacetiletou archivaci. Co jsem zatím ochutnal, všechno mělo psaných 13% alkoholu a slušnou (ne přehnanou) koncentraci, ale rozhodně to mělo blíž k lehkému Beaujolais, jak je popisuje Kermit Lynch než vína Erika Janina a Benoita Desvignes, která jsem přivezl v letech 2015 a 2016.

BL P1400442 CdBrouilly

Côte de Brouilly Les Fournelles 2017, Chateau de Durette
Poprvé trochu světlejší rudá barva, lehký fialový odstín. Ve vůni květinové a ovocné Gamay, postupně se vyvíjí od zemědělských vůní a jisté zaprděnosti k ovoci a parfémům. V chuti lehké s výraznou kyselinou, celý projev je hodně na kyselině, v ovoci hodně svěží a ne úplně vyzrálé, ale vynahrazuje to lehkostí a pitelností. Určitě má menší koncentraci a vyzrálost než včerejší Moulin-à-Vent, ale viz výše, projevem (i přes 13% alkoholu) připomíná Beaujolais, na které vzpomíná Kermit Lynch. Otvírám vína napřeskáčku, ale u čtvrtého se mi začínají skládat do řady – Les Fournelles jsou jednoduché, lehké, ale ne banální víno. Rozhodně jsou zábavné a za původní cenu (260 Kč) bych to bral jako výbornou koupi.

Pozdě večer přišla z vinařství odpověď na moje dotazy: ano, před kvašením odstopkujeme asi 80% hroznů. Konkrétně Les Fournelles vyrostlo na žulovém podloží ve 30-40 let starých vinicích vysazených s hustotou 8000 keřů na hektar. 30 a víc roků by se leckde bralo jako staré výsadby, jen v Beaujolais se to ještě považuje za běžné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *