Jeden ryzlink, dva ročníky

Sobota večer, to je poměrně bezpečné otevřít dva ryzlinky, zvlášť když mají 7,5 a 8% alkoholu. Erbesovu Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese říkám soukromě Pomerančový ryzlink. Ležel 11 měsíců v tisícilitrovém sudu na kvasničních kalech a šel do lahve pár dní před začátkem sběru hroznů dalšího ročníku. Pravokořenné vinice a spontánní kvašení, potenciál na dvacet let archivace (potom by bylo nutné vyměnit korek). Strašně dobře se pije i mladé – letos jsem měl první lahev pět dní po nalahvování. Dnes to tedy bude o tom, jak se takový ryzlink vyvine za dva roky.    

Novému ročníku 2018 jsem okamžitě propadl, psal jsem o tom tady. Erbesovi lahvovali v pondělí a v sobotu mi po známém poslali dvě lahve. První jsem otvíral pár dní poté a dostala mě. Především bohatostí chutí, opulentní nabídkou, koncentrací a svěžestí. Jasně, ještě je to nesrovnané, nevyhraněné až chaotické, ale nabité chutěmi a energií. Světlá barva, na nose květiny a bylinky, v chuti mozaika ovoce, pomeranče a maracuja, slušná kyselina a dost zbytkového cukru, v závěru lehce mineralita a grepová hořčinka.

2016er Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese / 11 měsíců na kvasnicích
Podobná světlá citronově žlutá barva, na nose směs ovoce, lipového květu a počínajících barev a laků, jako by se ryzlink chtěl vyvinout do petrolejových aromat. Soukromě pokládám petrolej za chybu, tak doufám, že tady nepropukne, leč jistý náznak cítím. V chuti má všechno, co zatím chybí osmnáctce: výraznou kyselinu, čistý ryzlinkový projev, spojené chutě. Stále tam cítím náznak petrolejových aromat, ale zatím jsou bezpečně utopená v ovoci (ano, pomeranče a okrajově jablíčka ). Vyšší zbytkový cukr už je spojený s kyselinou a víno působí celistvě, má lehkou nazrálost. Příjemně dlouhé s lehkým minerálním závěrem a dlouhou dochutí. Za mě moc příjemné překvapení. Zkouším to večer s nazrálou Gorgonzolou a výborný, ale myslím, že prim v párování hraje Erbesův ryzlink.

One thought on “Jeden ryzlink, dva ročníky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *