SKB 80, francouzský Vinař roku 2020 a jeho Chardonnay

Blíží se Vánoce, na stole bude ryba a k rybě patří Chardonnay. Poslední roky jsem šardonku občas nahrazoval ryzlinkem, ale letos bych chtěl na štědrovečerní stůl vrátit šardonku. A když šardonku, tak Burgundsko. V posledních letech jsem na blogu otevřeně stranil německým a italským vínům, protože ceny burgundských vín na mě působily jako repelent, ale Chardonnay chci pořídit v malé (a ne tak drahé) burgundské oblasti Montagny v Côte Chalonnaise. Pokud jde o kvalitu, výrobce jmenovala ročenka Guide Hachette Vinařem roku 2020. 

Domaine Jean-Pierre Berthenet z Montagny-les-Buxy je modelový příklad vývoje evropského (a především francouzského) vinařství posledních třiceti let. Rodina dlouho předlouho pěstovala hrozny a prodávala je místnímu družstvu. V roce 2002 Berthenet družstvo opustil, vybudoval si vlastní výrobu vína, a v roce 2003 nalahvoval svoje první vína. Úplnou náhodou jsem při své druhé cestě do Burgundska v roce 2006 koupil (za celkem malý peníz) ve vinotéce jeho Montagny Premier Cru 2003, nadchlo mě a v roce 2007 jsem se už vydal k němu na návštěvu. V roce 2015 mi Antoine Bouthenet z burgundského Maranges potvrdil, že jsem měl dobrý odhad. Řekl mi, v Montagny jsou jen dva opravdu dobří vinaři. Podle abecedy je to Aladame a Berthenet.

Teď si dovolím pár spekulací. Některá francouzská vinařská družstva bývala vyhlášená kvalitou, ale když se na přelomu osmdesátých a devadesátých let prosadila teorie terroir, začali družstva opouštět majitelé nejlepších pozemků. „Před terroirem“ se víno vyrábělo na objem, po něm se mnohem víc cení malé šarže specifických vinic s výrazně odlišným projevem. Osamostatnění družstevníků je spojené s velkými investicemi a předpokládám, že za ním stojí i zemědělské dotace. Ty jsou ale ve Francii, Itálii a dalších úspěšných zemích určeny malým zemědělcům, nikoli Agrofertům. S tím jak přicházejí o nejlepší vinice, vinařská družstva ztrácejí na významu a přesouvají se do segmentu nejlevnějších vín.

Od té doby jsem byl u Berthenetů ještě dvakrát. Od původního nadšení pro barikované Montagny Premier Cru Vieilles Vignes se moje obliba přesouvala k jednodušším nerezovým Montagny, ta čistota jejich nerezových šardonek mě stále baví. Mezitím vedení vinařství převzal syn Francois (na fotce), posbíral několik cen pro nejlepšího mladého burgundského vinaře (aktuálně Vinař roku Guide Hachette 2020) a zavedl několik nových vín. Jedním z nich je barikované Montagny Premier Cru Les Perrieres 2017, které francouzská ročenka Guide Hachette 2020 hned první rok vybrala za nejlepší víno apelace, Coup de Coeur.

Jestli se sejde dost zájemců, přivezu v listopadu výběr Berthenetových vín s důrazem na čistý ovocný a minerální projev Chardonnay. Rozdělil jsem nabídku do tří půlbedýnek:

Bedýnka A
Aligoté Vieilles Vignes 2018 – 260 Kč
Bourgogne Chardonnay „Bez přidané síry“ 2018 – 340 Kč
Bourgnogne Pinot Noir 2016 – 350 Kč
celkem 950 Kč
Začínáme jedním z nejlepších Aligoté, co znám. Podtitul Vieilles Vignes není jen na ozdobu, vinice pocházejí z padesátých let dvacátého století. Chardonnay 2018 Pur Sans Soufre Ajouté (Bez přidané síry) je další Francoisova novinka. Je to první ročník, ještě jsem je neochutnal, takže na vlastní nebezpečí.  Náhrada za Tete de Cuvée nebo jiné víno je možná. Základní Pinot Noir je jednoduché víno. Měl jsem několik předchozích ročníků a moc mě bavilo. Lehké, pitelné, zábavné.

Bedýnka B
Montagny Les Coeres 2017 – 430 Kč
Montagny Premier Cru Saint Morilles 2017 – 470 Kč
Crémant Brut Blanc de Blancs – 390 Kč
celkem 1290 Kč
Montagny Les Coeres je Francoisova inovace, základní šardonka nabušená barikem. Takhle napsané to nevypadá zdaleka tak dobře jako chutná :-) Předchozí ročník byl přitažlivý ovocný barik. Saint Morilles jsou moji oblíbenci a velké doporučení. Lehké, živelně pitelné Chardonnay s parádní čistotou, ovocem a mineralitou. Nenápadné víno s velkými ambicemi. Neročníkový sekt je Chardonnay s malým přídavkem Aligoté, úplně suchý, ovocný, svěží. Za mě bez větších ambicí, vlastně jednoduché bubliny, ale slušný burgundský standard.

Bedýnka C
Montagny Premier Cru Mont-Cuchot 2017 – 500
Montagny Premier Cru Les Perrieres 2017 – 510
Crémant Harmonie 2012 – 490 Kč
celkem 1500 Kč
Tři velké pecky. Mont-Cuchot jsou svého druhu plnější, důraznější verze toho, co jsem napsal o Saint Morilles. Nerezové Chardonnay ze starších výsadeb, s výrazným projevem v ovoci a mineralitě a s krásnou čistotou. Kameny čili Les Perrieres zatím neznám, musím se spolehnout na Guide Hachette 2020, která jim dala nejvyšší doporučení. Sekt Harmonie pro mě byl nejlepší nešampaňský sekt pokud jde o čisté Chardonnay. Výrazná kyselina, jablíčkový projev, ale za mě dokonalá rovnováha mezi oxidativním a reduktivním projevem (zpracováním). V zásadě má velmi podstaný oxidativní projev, ale ten je dokonale vybalancovaný ovocem a reduktivní složkou. Jako bonus: výtečný ročník 2012.

Bedýnka D
Givry Premier Cru 2016 – 650 Kč
Montagny Premier Cru Vieilles Vignes 2017 – 550 Kč
celkem 1200 Kč
Vynechal jsem dvě vína, která někteří bedýnkáři už znají. Montagny 1er Cru Vieilles Vignes bývalo u Bertheneta moje nejoblíbenější víno, ale je to velký barik a třeba ročník 2014 začíná být slušně pitelný teprve teď na Vánoce. Nechci nikoho nutit čekat na otevření vína pět roků, ale jestli se najdou dobrovolníci, klidně pro ně krabici přivezu. Podobně to mám s Pinotem Noir z Givry. Tlačím cenu k zemi, aby vypadala přitažlivě s ohledem na aktuální ceny burgundských Premier Cru, ale v zásadě hodně bariku a před třemi roky jsem svoje lahve vypil ještě v hodně tříslovinovém stadiu. Jestli se najdou mladí fanoušci Pinotu, kteří by si chtěli pět-šest let odříkat Pinot kvůli vyhlídce na lahvovou zralost v roce 2025, rád jim krabici nebo dvě přivezu. Za pana Skleničku doporučuju ABC:-) (Na spodní fotce na dvoře vinařství s paní Berthenetovou a s dcerou, červenec 2015.)

Pravidelní účastníci už to znají: pro jednodušší orientaci v nabídce jsem sestavil tři (vlastně čtyři) trojice vín, ale můžete si sestavit libovolný vlastní výběr. Ceny jsou včetně dopravy (balného a poštovného, žádné přirážky za dopravu!), jedinou podmínkou je objednávka alespoň šesti (=šesti nebo více) lahví. V Praze budu víno po domluvě rozvážet sám, mimo Prahu pošlu Českou Poštou (Balík na poštu) nebo Uloženkou. Po mnohaleté spolupráci začala Uloženka rozbíjet balíky a způsobovat nespokojenost, takže v současnosti dávám přednost Poště.

Termíny. Objednávky chci uzavřít v pondělí 11. listopadu a víno dovézt co nejdříve. Reálně tak, abych ho rozeslal poslední týden v listopadu. Kdo si chcete pořídit na Vánoce sadu (úplně suchých) burgundských Chardonnay z Montagny, přihlaste se tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *