Jahody z Vraňan, višně ze Santenay

blog P1280102 antoine s pipetou copy

Už dva týdny jsem odkládal otevření. Lahev jsem si vyprosil v únoru, když jsem byl ve vinařství pro víno do Burgundské bedýnky. Santenay 2015 ještě nebylo v prodeji, i sám mám ještě dost lahví předchozího ročníku, ale když si přijedete pro pár stovek lahví tisíc kilometrů až z Čech, to by v tom byl čert… jen jsem odkládal otevření z obav, že čerstvě nalahvované bude ještě drsné, taninové, málo pitelné. Na druhou stranu, čím lepší víno, tím dříve se srovná – z celého ročníku 2015 bylo už nejlíp pitelné Bouthenetovo Santenay Premier Cru.  

BLOG P1230895 Roche de Vergison

V poslední době jsem si tady několikrát neodpustil stýskání, popíchování, brblání a žahání na cenotvorbu a z toho plynoucí (ne)dostupnost burgundských vín. Kvůli tomu rád jezdím do Maranges a několika dalších burgundských vesnic / apelací, kde je svět ještě jakž-takž v pořádku. Když přijedete z Puligny do Cheilly, je to jako skok zpátky v čase o dvacet roků. Cenově to není dvacet roků, ale deset to může být. V roce 2005 jsem kupoval v Puligny 48 lahví Saint-Aubin Premier Cru En Remilly po 12 EUR za kus, ještě před rokem šlo za stejnou cenu koupit některé červené Premier Cru z Maranges. Samozřejmě že ti, kdo potřebují k večeři Vosne Romanée, musí si připlatit, sorryjako. Po dvanácti letech cest do Burgundska si myslím, že bych rozdíl mezi Vosne a Cheilly poznal, i proto kupuju Maranges. Připomíná to fousatej vtip ze školení pro obchodníky: trumfují se dva obchodní zástupci, co mají ke snídani. Jeden říká, já snídám zásadně kaviár a šampaňské! Druhý na to: Tobě to chutná? První: Nechutná, ale víš o něčem dražším?

BL P1330139 Santenay 2015

Santenay 2015 AOC, Marc Bouthenet
Na fotce jsou jahody z Vraňan, třešně z Mělníka, višně a švestky ze Santenay. Světlá rubínová barva, ve vůni trochu unylé, herbální, třešňové, višňové, trochu švestly. V chuti už se projevuje víc, ještě trochu mladým, ale komplexním projevem. Dobře zakomponovaná (tedy nevyčnívající) kyselina, pevné a kompaktní, v ovoci spíš do třešní a švestek. Středně plné, v závěru ještě vystupují taniny a štiplavá těkavá kyselina, přece jen se lahvovalo až v prosinci 2016 a víno bude potřebovat ještě nejmíň půl roku ke zklidnění. Vlastně je to projevem trochu selské a staromódní, ale koncentrací a kompaktností moderní víno. Koncentrací a potenciálem připomíná ročník 2005. 13% alkoholu je standard, na který jsme si už zvykli (podle pamětnických vzpomínek to bývalo před třiceti – čtyřiceti lety méně).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *