Ippolito Vini, Sicílie

Blog P1220568. Giuseppe Ippolito

Sobecký zápisek pro potřeby pana Skleničky. Degustační poznámky načmárané na listu papíru se časem těžko hledají. Na druhou stranu zdravý rozum (a zdvořilost) velí nezveřejňovat žádné odsudky, když jsem měl sicilské degustace zaplacené. Některé poznámky tak zůstanou soukromé a nezveřejněné, ale už se mi několikrát hodilo, že jsem svoje poznámky překlopil na blog a mohl si je později procházet na internetu.  

Azienda Agricola Ippolito sídlí v sicilském městečku Salaparuta (okres Trapani). Giuseppe Ippolito hospodaří na deseti hektarech vinic, v krajině obdařené slunečním svitem a skoupé na déšť. Zaměřuje se na původní sicilské odrůdy.

Catarratto – Chardonnay 2014 IGT. Hned první víno 50% podílem Chardonnay zpochybňuje předchozí poznámku o původních odrůdách, ale je to snad jediná vyjímka. Pěkná světlá barva vína, efektní květinovo-ovocná vůně. Svěží a ovocné i v chuti, ale při degustaci málo vychlazené. To sice nahrává vůni vína, ale sráží chuť. Až doma jsem zjistil, že Ippolito dělá i čisté Catarrato, to by mě i přes vysoké hektarové výnosy zajímalo víc.

BLOG Grillo Ippolito P1220667

Grillo 2014 IGT. Světle žlutá citronová barva se zelenkavými pablesky, ovocná vůně s kouřovými tóny. Chuť jednoduchá, ale krásně ovocná, důrazná a kořenitá, hladká s pěknou kyselinou (skoro 6 gramů na litr) a slušnou koncentrací. Krása. Vinařství doporučuje Grillo k rybám, podle mě je víno v chuti k rybám až příliš intenzivní, dal bych ho k plnějším jídlům nebo i samotné. Ostatně jsem to tak udělal: po skončení programu jsem si vinaři řekl o lahev a otevřel si ji večer na hotelu. Bylo výborné i druhý den, aromatické a na Sicílii známou vysokými hektarovými výnosy i slušně plné.

Vtipné je, že většina lidí si myslí, že Sicílie dává většinou červená vína. Je to pochopitelné, ale je to omyl: většinu produkce tvoří bílá. Po dvou dnech sicilských degustacích jsem usoudil, že vysvětlení je ve vysokých kyselinách. Nevím, kde se na Sicílii tak dobré kyseliny berou (nebo přesněji, jak to, že se v tom vedru ve víně udrží), ale kyseliny mezi 5 a 6 gramy jsou úplně běžné.

Blog Giuseppe Ippolito P1220565.psd

Nero d’Avola 2014 IGT. Šest měsíců v tanku na kvasničních kalech. Pěkná jiskrná barva, trochu zastřená ovocná vůně (švestky). V chuti hladké, ovocné, s dobrou kyselinou (zase skoro šest gramů), středně plné, švestkové a příjemné. Nero umí být často drsný taninový rabiját, tohle je příjemnější verze.

Syrah 2014 IGT. Pan Ippolito považuje Syrah za autochtonní sicilskou odrůdu (název je prý odvozený od sicilského města Siracuse:), někteří autoři dokládají její perský původ a Francouzi vědecky prokázali, že Syrah pochází ze severní Rhôny :-) Říká se taky, že úspěch má mnoho otců, jen neúspěch je sirotek… Ippolitův Syrah 2014 má nádhernou fialově rudou barvu, ale nevýraznou až průmyslovou ovocnou vůni. V chuti plné, živé, zajímavé, ale s rušivými či nezvládnutými taniny v závěru chuti.

BLOG P1220643 Ruka se sklenkou

Malé vinařství s jednoduchými víny, v nabídce mají navíc čisté Chardonnay a Catarrato a směs Syrahu a Nero d’Avola. Můj dojem? Poctivá vesnická vína, trochu omezená vysokými hektarovými výnosy, ale se slušnou kvalitou. Moc mě bavilo (a za dovoz by stálo) Grillo, rád bych znova zkusil Nero d’Avola a čisté Catarratto.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *