Marchesi di San Giuliano, Villasmundo, Sicílie

BLOG Marchesi di san Giuliano P1220554

Zápisky z degustace vín Marchesi di San Giuliano v  Palermu s Antoniem Mandolfo. Paternò Castello di San Giuliano je jedna z nejstarších sicilských šlechtických rodin, jejich pozemky mají asi 400 hektarů a leží mezi Catanií a Siracusami. Odedávna pěstovali citrusy a vyráběli marmelády a sušenky. Idea vinařství vzešla ze setkání Giuseppe Paternò s dánského enologa Petera Vinding-Dierse. Vinařství dnes řídí Antonio Mandolfo, mimochodem už třetí generace rodiny Mandolfo, která vede statek Marchesi di San Giuliano. Tomu říkám tradice!  

Vína jsou rozdělena do třech marketingových řad, základní Il Pastore, vyšší Belluzza a nejvyšší je nazvaná, jak jinak, San Giuliano. Ve všech případech jde o směsi různých odrůd, letos navíc přibylo rosé z odrůdy Syrah.

Blog Marchesi P1220550 Syrah Rosé

Syrah Rosé 2014 Terre Siciliane IGP.  Světlá karmínová rudá barva, hodně výrazná. Syrahová vůně přezrálého ovoce, květiny a snad i trochu stáj, efektní. V chuti poměrně plné (na rosé), ovocné s lehkým závěrečným dotykem dřeva. 3 měsíce v barikovém sudu (druhé použití) a jen 700 lahví. Hodně zajímavé, rosé ze Syrahu často nevídám, a určitě bych stál o to moci si vyzkoušet celou lahev někdy v klidu.

Il Pastore 2013 Rosso Sicilia IGP čili pastýř, pocta jednomu z předků v rodině Giuliano. Směs Merlotu a Nero d’Avola s temnější rudočernou barvou (nefiltrované), plným ovocným nosem (zralé červené ovoce a lesní aromata). V chuti pěkná kyselina (kterou je Nero d’Avola známé), červené ovoce a trochu taninů. Středně tělnaté a svěží, školené v bariku.

Belluzza 2012 Rosso Sicilia IGP. Belluzza je řeka, která protéká planinou, na které leží vinice. Tempranillo, Merlot a Nero d’Avola. Jemnější rudá barva, jemně ovocná vůně  se štiplavým závěrem. V chuti dokonale ohlazené sudem, ovocné s lehce oxidativním projevem, pěkná kyselina a tenké štiplavé mladé taniny v závěru. Zdálo se mi poměrně lehké a chyběla mi větší koncentrace, ale líbilo se mi.

Belluzza 2009 Rosso Sicilia IGP. Tentokrát Tempranillo a Grenache, seriózní komplexní vůně. Totéž následuje v chuti, vyzrálé ovoce s dobrou rovnováhou reduktivní a oxidativní složky, pěkná mineralita. Lehké, dlouhé a v nejlepší formě. Líbí moc!

BLOG P1220643 Ruka se sklenkou

San Giuliano 2012 Rosso Sicilia IGP. Výběr nejlepších sudů z markýzova sklepa, podle doprovodné historky původně vytvořené jen pro soukromou potřebu majitele a až dodatečně uvolněné do prodeje… Syrah, Petit Verdot a tři další odrůdy, temně rudá barva, ostřejší sevřená vůně, ve které dominují znaky Syrahu, ale jinak rozmanitá a komplexní. V chuti ještě trochu zavřené, ohnivé, s vyzrálým červeným ovocem a mineralitou, dost taninů. Ambiciózní víno, které potřebuje ještě uzrát v lahvi.

San Giuliano 2009  Rosso Sicilia IGP. 60% Syrah a 40% Petit Verdot. Temná černorudá barva, nazrálá vůně se zralým ovocem. V chuti kulaté, komplexní, výrazné a už vyzrálé. Úspěšný pokus o top víno, moc pěkné.

Vína Marchesi di San Giuliano jsou pro Sicílii netypická úsilím o vyšší kultivovanost, rafinovanost, ale taky vyššími cenami. Když o tom zpětně přemýšlím, nejvíc se mi líbilo úvodní Rosé a potom starší vyzrálejší ročníky Belluzzy a San Giuliana. U základního Il Pastore by mi vyšší cena vadila víc, než nesicilská, evropsky vysoká cena nejdražšího vína.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *