Francouzská volba, Pinot z Maranges

K nedělnímu francouzskému 65/35 jsem otevřel v únoru přivezený burgundský Pinot z Maranges. Výsledek volby nebudu komentovat, protože znám (a mám rád) francouzské vinaře, kteří určitě volili Le Penovou. Ostatně jsem po prvním kole na webu objevil srovnání mapky francouzských vinařských regionů a volebních okrsků, kde postupovala Le Penová, docela se to shodovalo :) Pro Čechy je (podle mého názoru) vítězství Macrona dobrá zpráva. Pobavil mě komentář amerického satirika Andy Borowitze: Francouzi si provokativně udržují intelektuální nadřazenost nad Američany :-) Pokud vám volby stále víc připadají jako otravný výběr menšího ze dvou zel, tak dodávám, že Le Penovou podpořil Putin. To snad mluví za vše.

P1320649 Maranges 2015

Maranges 2015 AOC, Marc Bouthenet 
V únoru jsem s Antoinem Bouthenetem degustoval nová vína a pro sebe jsem si koupil navíc několik krabic Maranges Village 2015. Doma jsem se potom divil vyšším taninům a celkově málo příjemnému projevu. Na sloup krabic ve sklepě jsem napsal cedulku srpen 2017 a odložil jsem to k zapomnění. V neděli mi to nedalo a vytáhl jsem první lahev. V den francouzských presidentských voleb přece nebudu pít víno odjinud?

Nastalo příjemné překvapení, Pinot s českým charakterem. Alespoň před nějakými deseti lety bych si podobný projev spojoval s Čechami, tedy kdyby byla kyselina trochu vyšší. Ve vzhledu celkem čistá rubínová barva, v nose lehce navinulé ovoce, olejovitá vůně železničních pražců a jasný vliv sudu. V chuti klid a harmonie, podle slabší kyseliny to určitě nejsou Čechy, komplexní ovocný projev a vyzrálost, v závěru slaně minerální a lehká připomínka nedávných tříslovin, dnes už bez důrazu. 13% alkoholu a typická pinotová lehkost. Intenzitou průměr, ale nastupující ledabylou elegancí určitě nadprůměr. Dnes za mě v kategorii dobrá koupě, a bude se ještě zlepšovat.

Připomínám aktuální bedýnku z toskánského San Gimignana. Dvě Vernaccie a jedno červené (Merlot se Sangiovese), uzávěrka v úterý a ve středu ráno objednávám dovoz. Vernaccia é bella!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *