Dvě vína ze střední Itálie

Dnes Verdicchio z Marché (to je u jaderského pobřeží) a Sangiovese z Toskánska. No Sangiovese, to je s otazníkem. Naslepo bych se hádal, že to je Merlot, ale papírově je to Sangiovese. Dva víceméně náhodné objevy. Na úvodní fotce krajina v údolí Orcia.  

Massaccio 2020 Verdicchio dei Castelli Jesi Classico Superiore, Tenute San Sisto
Objev z červnové pražské degustace pořádané italskou obchodní komorou a webem DoctorWine.it. Vinařství Tenute San Sisto už dováží LESA, takže jsem k pravidelnému nákupu sýra a salsiccii přidal pár lahví. Vinařství patří spolu s dalšími šesti podniky do konglomerátu Angelini Wines. Jen pro představu, tržby skupiny v roce 2021 dosáhly 25,6 milionu EUR. Mají 460 hektarů vinic a vyrobili asi 4 miliony lahví vína. Pokud jde o samotné vinařství Tenute San Sisto, to je v Marché, v provincii Ancona a podle letmého pohledu na mapu dost daleko od moře. Potěšilo mě, že pěstuje jedinou odrůdu, Verdicchio.

Ve skleničce je zářivá a plná citronově žlutá barva se zelenkavým odstínem, na nose moc příjemná vůně zralého ovoce, kvetoucí louky, intenzivní a čistá. V chuti pěkný nástup kyseliny, zralé žluté ovoce, jemně travnaté tóny, vyšší leč nepřehnaná koncentrace, lehounký kořenitý dojezd. Dokonale harmonické (snad s vyjímkou hořké dochuti) a dlouhé. 13% alkoholu. Podle degustace je to víno z nerezového tanku se středně dlouhým ležením na kvasničních kalech. Moc se mi líbí harmonie a hladký projev, ale ještě víc jsem zvědavý na nový ročník. Ostřejší projevy kyseliny jsou po roce zkrocené, zajímalo by mě, o kolik říznější je teď Massaccio 2021.

Spedaletto 2018 Orcia DOC, La Grancia di Spedaletto
Farma s luxusním ubytováním pro turisty nedaleko Pienzy a San Quirico d’Orcia, což jsou dvě místa, která prostě musíte vidět, když jste v Toskánsku. Pienza je úchvatné středověké město nacpané na vysoké skále, v okolí San Quirico zase najdete ty nejkrásnější cypřišové aleje na nejkrásnějších kopcích, včetně aleje, která hrála v Gladiátorovi (horní video). Mě to nejvíc odrovnalo v říjnu, když rozoraná pole ukazují jen geometrii a cypřiše.

Farma La Grancia má asi 40 hektarů vinic a olivovníků a žádné další podstatnější údaje o vínech jsem nevygůgloval, takže pojďme na degustační poznámky. Klasická ambaláž, celokorek a jednoduchá etiketa. Ve skleničce temná rubínově červená barva, na nose velmi intenzivní vůně červeného ovoce, sudu a středomořského koření, hodně expresivní a toskánský projev. V chuti je to podobné, slušná kyselina, trochu svíravý akord kyseliny a taninů, červené ovoce a kořenitý závěr: hřebíček, skořice, perník, ještě výrazné taniny. Časem se přidává kůže a slaný závěr. 14% alkoholu. Podle zadní etikety 100% Sangiovese, ale zralých či přezrálých třešní je v chuti tolik, že bych naslepo hádal Merlot. (Orcia DOC možná povoluje i Merlot, ale neznám přesně podmínky a poměry.) Na hodnocení to nic nemění. Hodně expresivní a dokonalé k masu v toskánské restauraci, základní víno s jasným toskánským charakterem. Pro mě ještě mladé s příliš výraznými taniny, má víc charakteru než jemnosti a harmonie. Věřím, že bude lepší za rok nebo za dva, až se taniny rozpustí a kořenitý závěr víc zharmonizuje. Náhodný nákup v Consorzio Agrario di Siena. Cenu si nepamatuju, odhadem do deseti EUR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *