Dvě milerky z Franků

Koncem týdne mi pošta přivezla další degustační balík ročníku 2021, tentohrát z Weingut Horst Sauer z franckého Escherndorfu. Jaro je tady, k dokonalosti chybí už jen čerstvý chřest z Hostína! Dnes si prosvištíme obě mladé milerky 2021.  

2021 Escherndorfer Müller-Thurgau trocken, Horst Sauer
Hned první napití mě rozveselilo, ukázalo pěknou kyselinu hodnou jména vinařství. Určitě jí není tolik, jako v moselských ryzlincích, které jsem opěvoval před týdnem, ale je výrazná. Ve skleničce je světle žlutá barva, na nose málo intenzivní s bezem, květinami a žlutým ovocem, svěží. V chuti parádní nástup kyseliny, lehké tělo, svěží projev. V těle kyselina zesílí do klasické citronové chuti a kivi, v závěru se přidá grapefruit. Víno je pocitově úplně suché (nejspíš tam je pár gramů zbytkového cukru, který dodává plnost). Výrazně svěží, dokonale čisté, radostné pití. Jako bonus jen 11,5% alkoholu, to chválím.

O loňském ročníku mi několik lidí řeklo, že je to „nejlepší milerka, jakou kdy pili,“ takže v čem se liší? 2020 MT byl příjemnější, plnější a víc vyladěný do ovocného projevu. 2021 je tvrdší, sušší, má o půl procentního bodu méně alkoholu. Svěží projev zůstal, svůdnost a pitelnost taky. Za mě je to letos klasičtější projev, nemusí to být hromadně líbivá záležitost, jako před rokem. Ale radost a živelná pitelnost zůstaly, nádhera!

2021 Escherndorfer Fürstenberg Müller-Thurgau trocken, Horst Sauer
Velká změna! Z etikety (z názvu vína) zmizelo písmeno S., které pomalejším myslitelům (jako jsem já) napovídalo, že jde o staré dobré Spätlese. Přesto se na mém pohledu nic nemění, Ortswein beru stále jako svého druhu kabinet, Erste Lage (jako je Escherndorfer Fürstenberg) se dělá v zásadě jako pozdní sběr.

Plnější žlutá barva má teplý červený odstín a působí nazráleji. Na nose zpočátku čistě minerální projev, kameny, skoro až do křemene. V pozadí hodně zralé žluté plody. Hledal jsem muškát a našel ho až po provzdušnění, okrajově. V chuti podobný průběh jako u předchozího Ortsweinu: ostřejší, výrazná kyselina, úplně suché (viz výše, odhadem pár gramů zbytkového cukru doplňuje plnost těla), krásná čistota, vyšší koncentrace, zralejší projev, málo ovoce, hodně minerální a lépe strukturované.

Obě milerky jsou úplně suché, perfektně čisté, odrůdové a obě mě potěšily nízkým alkoholem (11,5 a 12,5%). V předchozích letech bývala „velká milerka“ obdivuhodně vystavěná a strukturovaná, ale málo příjemná na pití. Letos se to může změnit, 2021 Fürstenberg se zdá být o kus jednodušší, ale mnohem příjemnější. Samozřejmě bude mít největší konkurenci v základní milerce s cenou o stovku levnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *