Dvě Chianti z Il Palagione, San Gimignano

Draco 2018 Chianti Colli Senesi Riserva, Il Palagione
Giorgio Comotti dělá v Il Palagione dvě Chianti Colli Senesi a tohle je to „větší,“ tedy zralejší, barikované a koncentrovanější. Technologicky je to tak, že kvasí odstopkované hrozny (=bobule) v nerezových tancích a lisuje se až po třech nebo čtyřech týdnech. Následně se školí osmnáct měsíců v barikových sudech a velkých sudech (15 a 25 hl).  

Ve skleničce je temnější rubínovka, na nose elegantní a hluboká vůně, nápadná selskými nebo venkovskými aromaty (trochu senoseč, ale hlavně kvetoucí Ginestra, která je všude podél cest kolem San Gimignana), zralé červené ovoce a lehce fialky a vanilka. V chuti podobný mix obyčejných venkovských chutí a elegantních aromat: zralé ovoce, třešně a švestky, středně plné až plné. Koncentrované a podle teploty až se zrnitou texturou na jazyku, s málo výraznou kyselinou, ale krásným horce kořenitým závěrem (14% alkoholu) a sametovými taniny. V poznámkách „nenápadně“ naznačuju, že bych ocenil vyšší kyselinu, ale jinak je to fakt krása, typické toskánské projevy a velmi kultivovaný, elegantní projev.

Caelum 2020 Chianti Colli Senesi, Il Palagione
Draco a Caelum se dokonale doplňují. Obě mají psaných 14% alkoholu, ale Caelum působí odlehčeně a jednoduše. Asi je to dané dřívější sklizní (hrozny na Caelum se sbírají zhruba o týden dříve) a taky absencí jablečnomléčného kvašení.

Ve skleničce je temnější rubínová barva, na nose výrazná, intenzivní ovocná a selská vůně. Třešně a višně, kvetoucí ginestra, senoseč, koření s pepřovým tónem. V chuti lehké, suché s dokonalou kyselinou, která víno odlehčuje a dělá snadno pitelným. Střední plnost, ovocný projev (ostružiny, třešně, višně) přecházející do kořenitého, pěkná struktura. Při technickém hodnocení (=bodování na soutěži) by skoro jistě vyhrálo Draco, ale kdybych si měl vybrat ze dvou lahví jednu na večer, asi bych pokaždé zvolil Caelum. Navrhuju přidat do OIV tabulky dalších dvacet bodů za pitelnost (pozor, vtip!).

Reklama: připomínám novou toskánskou bedýnku s víny vinařství Panizzi ze San Gimignana. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *