Dvě červená z Toskánska, Grosetto a Montescudaio

Po nedávné chvále Morellina z vinařství Podere 414 tady jsem se otočil do čečinského COOPu a ulovil Badilante 2021 ze stejného vinařství. První zádrhel byl přeložit název. Google Translator nabízí jako převod Lopatáře, mně se víc líbí Kopáč. Název má odkazovat k dělníkům, kteří kultivovali panenské vinice Maremmy, viz obrázek. Musel jsem si kvůli tomu pročíst promo materiály vinařství, takže rovnou ocituju: vyšší hustota vinic (kolem 6000 keřů na hektar) a heterogenní půdy – některé vinice jsou lehké a písčité, jiné hlinité a bohaté na příměsi. Složení je jednoduché, čisté Sangiovese. Kvasí spontánně v betonových tancích s původními kvasinkami (v originále „native yeasts,“ usoudil jsem, že kdyby si nechali vyselektovat a uchovat kvasinky z vlastních vinic, napsali by to jinak?), patnácti až osmnáctidenní macerace slupek s vyšší řízenou teplotou a potápěním matolinového klobouku. Školení taky v betonových nádržích, lahvovali v únoru 2023.

Víno o dvou tvářích. Otvíral jsem při říjnové toskánské pokojové teplotě, cca 25 stupňů, a hádal na nějakou univerzální směs modrých odrůd. Potom jsem si všilml poznámky Sangiovese na etiketě, přečetl si technické info a víno podchladil. Kompletně se změnilo a podle mě vyrostlo o třídu. První dojem z vyšší teploty byl, že to je univerzání supermarketové víno, technicky slušné, ale vpodstatě nezajímavé až nudné. S ochlazením vystoupí taniny, které jsou 1) pro Sangiovese typické a důležité a 2) velmi decentně, příjemně lehce extrahované, a hned je to odrůdově (Sangiovese) i regionálně (Toskánsko) jasné.

Badilante 2021 IGT Toscana, Podere 414
Světlejší rubínově červená barva, na nose lesní plody, třešně a višně, lehce koření. V chuti plnější ovocný projev s třešněmi a lesními plody, dost krotkou kyselinou a od začátku výrazným kořenitým tónem. Dobře se pije, je tam i zralý ovocný tón a příjemně lehké taniny, což je ostatně výrazný společný rys s Morellinem ze stejného vinařství, o kterém jsem tady psal nedávno. Snaha o vyváženost a lehký projev taninů je pro obě vína společná a zřetelná. Až by se chtělo napsat, že to je betonová soft-verze Morellina. Podle nákupní ceny v hypermarketu výrazně levnější (asi deset EUR), ale ne výrazně slabší. Morellino má vyšší ambice, ale zatím ostřejší projev taninů. Až se taniny rozpustí, psal jsem do roka, tak by mělo být Morellino jasně lepší, ale do té doby bych klidně pil Badilanta.

Guadipiani 2015 IGT Toscana, Fontemorsi
Směs Sangiovese a Cabernetu Sauvignon s převažujícím Sangiovese, kvašená v nerezových tancích a školená ve středně velkých sudech. Na místním svátku vína v Montescudaio se mi osm let staré Guadipiani líbilo skoro nejvíc, o deset dní později doma si pracně srovnávám dojmy. Klasicky mám úplně jiné poznámky z degustace venku na ulici při 30+ stupních a doma při dvaceti. Tehdy to bylo podle poznámek hodně kabernetové a ohnivé, doma víno působí jako hodně nazrálé Sangiovese. Temně rudá barva s hnědým odstínem, hádám na lahvování bez filtrace. Na nose hodně ohlazené lesní plody, piniový háj, borové dřevo, ale bez mladické ostrosti. V chuti je hodně krotká kyselina, plné tělo, koncentrace, a zase vesměs příznaky Sangiovese v podobě lesního ovoce a lesa, džemovitě zralé, ohlazené a klidné. A jak urputně hledám kabernet, tak zralý černý rybíz a pečenou papriku nakonec najdu taky. Podle etikety 13,5% alkoholu a alkohol skutečně nevyčnívá, to jen vyšší koncentrace trochu mate. Hladké v projevu, plné v těle, krásně nazrálé, ale mně soukromě trochu chybí vyšší kyselina a ostřejší projev, pro mě by asi bylo lepší před třema roky. Ale rozumím tomu, že někomu se takhle hladké Sangiovese s ohlazenými a rozpuštěnými taniny líbí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *