Návštěva ve Fattoria Ambra, Carmignano


Místo reportu z návštěvy vinařství Fattoria Ambra jen poznámky ke čtyřem zásadním vínům. První dva týdny v Itálii mě bolelo koleno a vyhýbal jsem se procházkám po vinicích, tak jsem zredukoval návštěvu na degustaci. Ochutnali jsme osm nalahvovaných vín a jednu 2023 z tanku a jel jsem domů. Poznámky jsou většinou z večerního koštování doma.

O denominaci Carmignano a její tři sta let staré tradici jsem tady už psal mnohokrát. Je to malá denominace poblíž Florencie a vyznačuje se tím, že se k místní odrůdě Sangiovese povinně přidává deset až dvacet procent Cabernetu Sauvignon. Přijel jsem s gratulací ke krásnému hodnocení v Cernilliho ročence. Carmignano Riserva Montalbiolo 2019 dostalo 95 bodů a vyšvihlo se tak mezi letošní italskou šlechtu. Zeptal jsem se, jak dopadlo hodnocení Gambero Rosso, ale ouha, tam dostalo dvě hvězdičky Carmignano Montefortini 2020 a jinak nic. Vinař to nekomentoval a podobné rozdíly se občas přihodí, ale tohle vypadá jako vysoká politika :-) Moje zkušenost z degustace je taková, že všechna čtyři Carmignana jsou pěkná, ale Montalbiolo je vážně krásné a 95 bodů si zaslouží.

Nejlepší na tom je, že všechna čtyři Carmignana jsou už teď perfektně pitelná, taniny naprosto hladké a strávené, kabernetová pepřová tečka kultivovaná a neagresivní. Rigoli asi záměrně používá mix sudů různých velikostí, takže vína nemají prvoplánově jasný projev barik / střední sudy / velké sudy, je to komplexní a nerozlišitelné. Před rokem jsem tady obdivoval, že ročníky 2000 a 2004 mají stále typický projev a styl jako mladá vína, takže se archivace na deset nebo dvacet let nebojím, ale Carmignano 2020 i Riserva 2019 se dají pít hned teď. Mimochodem, Rigoli už nalahvoval Riservu 2020, ale prodávat ji bude až za rok.

Carmignano Riserva Montalbiolo 2019
70% Sangiovese, 20% Canaiolo Nero a jen 10% Cabernet Sauvignon. Výrazně nazrálá granátově hnědá barva, na nose komplexní červené ovoce, piniový háj, zralý projev. V chuti od začátku plnější tělo s kořenitým nástupem, zralé ovoce a kabernetové koření. V koření se míchá kabernet a taniny, v závěru má víno zemitý tón, který připisuju taninům. Celkový projev je hodně horký (14,5% alkoholu), jižní, ale zároveň kultivovaný jako kaple na florentských kopcích. Hřebíček a skořice v závěru, jemně kabernetový pepř. Dlouhý závěr. Krásně sladěné, harmonické, s typickým jižním projevem. A viz poznámky výše, Montalbiolo nalahvovali už před rokem a teď se dá okamžitě pít.

Carmignano Montefortini – Podere Lombarda 2020
80% Sangiovese, 10% Cabernet Sauvignon, 5% Canaiolo, 5% ostatní toskánské odrůdy. Ještě jednou 14,5% alkoholu a pro srovnání nejlepší víno podle hodnocení Gambero Rosso. Středně temná granátová barva, lehká ovocná vůně s kmínem a bylinnými tóny (tady na toskánské zahradě s vřeštícími cikádami bych řekl posekaná tráva, druhý den v poledne už je to čisté ovoce). V chuti trochu lehčí a zároveň i kořenitější, prostě místo kyseliny, kterou jako vinařští seveřané očekáváme, nastupuje koření. Lehký ovocný projev, úplně hladké taniny, vzorově čistý projev, krásně pitelné. Vino da bere. Je to pěkný, ale Montalbiolo je bez diskuze o šest bodů (decibelů) lepší.

Carmignano Santa Cristina in Pilli 2020
75% Sangiovese, 10% Cabernet Sauvignon, 10% Cannaiolo, 5% ostatní toskánské odrůdy. Znova 14,5% alkoholu. Hluboká granátová barva s kávovým odstínem, na nose červené ovoce, moře a pepř, v chuti opulentní zralé červené ovoce, mediteránské koření, paprika a pepř, dlouhé. Hladké a dokonale sladěné, harmonické, v závěru i trochu slaně minerální, prostě slušně komplexní. To bude senzační k rostbífu a bifteku! Santa Cristina a Montalbiolo jsou moje doporučení na bílou zimu.

Carmignano Riserva Elzana 2019
90% Sangiovese a 10% Cabernet Sauvignon. 15% alkoholu. Ve skleničce granátová barvva s hnědým, skoro nazrzlým odstínem, na nose kůže, koření a zralé červené ovoce s časem až do čistých višní, pořadí podle času a promíchání. Ale ta kůže na začátku je zábavná. V nástupu chuti je i přes nejvyšší alkohol asi nejlepší kyselina, hned poté zralé ovoce, káva a pepřové tóny. Asi nejvýraznější taniny z dnešní čtveřice, provázené lehkým zemitým tónem. Kruhem se vracím ke srovnávání, je to úplně jiné, než Montalbiolo. Díky střídmějšímu projevu nebo přeněji menší paletě chutí působí lehčeji, krásně se pije, ale koho baví ovoce, ten asi dá přednost Montalbiolu jako já.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *