Dvakrát Nobile

Začal jsem psát o novém Vino Nobile Riserva 2016 z Gracciana, ale hned se mi do toho pletlo základní Vno Nobile 2014. Večer sedím s Nobile 2014 a zajídám je parmezánem. Osm hodin za volantem jsem po Praze rozvážel víno z aktuálních bedýnek (mimopražským jsem odeslal poštou už včera). Jsem utahaný a nemám sílu text upravovat, ledaže bych ho rozdělil do dvou dnů. V lahvi vína ubylo, snad se v tom laskavý čtenář vyzná i bez úprav.

Riserva 2016. Staré vinice a nevyzrálejší hrozny Sangiovese ročníku 2016 (až do deseti procent příměsi dalších odrůd). Spontánní kvašení v nerezu a dvouleté školení ve velkých sudech (2500 až 5000 litrů), část vína leží i v barikových sudech. Ročně se vyrobí jen pár tisíc lahví, v roce 2014 se rozhodli Riservu nepustit na trh. Údajně nesplňovala kvalitativní očekávání, která na ni vinařství má.

Rád bych někdy byl u degustace, kde se o podobných věcech rozhoduje. Představuju si, že místo stobodovky dostanou účastníci tabulky s rozpočtem, takže všichni vědí, že pět tisíc lahví Riservy vinařství prodá za řádově 50 tisíc EURO čistého, ale kdo chce přesvědčovat majitele, aby se těch peněz vzdal? To je myslím každoroční finální degustace mnoha velkých vinařství, slyšel jsem o tom jednou ve vinařství, které si v této souvislosti nepřeje být jmenované. V roce 2014 v Graccianu zrušili Riservu a připravené víno přimíchali do Nobile 2014. Na podzim 2019 bylo Nobile 2014 senzační :-) až tak, že jsem přemluvil správce, aby mi teď bez ohledu na cenu poslal krabici.

Vino Nobile di Montepulciano 2014, Tenuta di Gracciano
Ve skleničce je poměrně světlá granátově červená s kávovým odstínem. Krásně jemná vůně nesená středomořským kořením: levandule, bazalka, jehličnatý les, ale taky třešně a červené pomeranče. Chuť je ohlazená až do jednoduchosti, šťavnatá kyselina a třešňovo jahodové tělo, hladké a rozpadající se taniny, harmonie a s odcházející mladickou svěžestí se víno hodně zjednodušuje. V závěru pepřově kořenité. Dobře se to pije, kouknu na etiketu a je to jasné, 13,5% alkoholu. Tři hodiny po otevření přibývá harmonie a elegance, víno se výrazně zlepšuje. Nové Nobile 2017 je především divočina, čtrnáctka je v jistém smyslu pravý opak. Ještě má spoustu energie, pěknou kyselinu i nějaké taniny, a jsem zvědavý, jaká bude za další tři roky.

Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2016, Tenuta di Gracciano
Riserva 2016 je tak bohatá a komplexní, až se to špatně popisuje. Vzhledem je to kávově temná granátová barva, ve vůni ouha, bazalka a levandule, ginestra, santálové dřevo a hodně jemný projev středomořského koření posazený na červené peckoviny. Rozmačkané třešně, zemitost, a dřevo až do zmiňovaného santálu. V chuti působí seriózně a zároveň ještě jako neohlazený mladík. Lehké tělo, pěkná kyselina, červené ovoce se mísí s pepřem, důrazně sudové (ale žádný barik, jen spousta kořenitých projevů). 14% alkoholu, subjektivně to cítím jako hraniční, alkohol ještě podporuje kořenitá aromata, ale o chlup víc by už bylo moc. Za pět hodin v lahvi se víno hodně srovná, zharmonizuje, vyniknou tradiční aromata jehličnatého lesa, ale akord alkoholu a koření je stále mladicky rozjitřený. Za sebe vidím veliký archivační potenciál a zároveň doporučení odložit otevření aspoň o dva tři roky. Teď je to jako jízda na kolotoči mezi chutěmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *