Dvakrát Juliénas aneb když Gamay pinotizuje


Napřed jsem na Julénas chtěl jít odborně a opsat někde pár informací. Třeba tohle: Juliénas je podstatné jméno rodu mužského, které má shodný tvar jednotného i množného čísla. Aha… Wikipedie to mistrovsky zhustila do jedné věty zde: je to okres v departmentu Rhôny. To jste nevěděli, co? Jako ukázka odborného přístupu to snad stačí, půjdu na to tradičně, skleničkovsky. Dnes dvě vína z aktuální beaujolaiské bedýnky z Durette, dvakrát odrůda Gamay.

Juliénas Colline des Mouilles 2020, Château de Durette
Ve skleničce je kávově temná rudá barva s fialovým odstínem, na nose kafe a jenom jemně červené peckové a bobulové ovoce, vůně je hodně jemná a málo intenzivní. V chuti dobrá kyselina, středně plné tělo, nepřezrálé červené ovoce, náznakově kořenitý závěr (pepř). 13,5% alkoholu, trochu sevřené, kompaktní, dobře pitelné. A myslím to stoprocentně jako doporučení, je to „víno na pití“ bez přílišné jednoduchosti nebo banánosti. Žádný hlavolam, ale pěkně udělané víno. Možná se ještě časem rozvine do větší expresivnosti a nabídne víc, ale nejsem si jistý, jestli přitom nepřijde o příjemnou pitelnost.

Juliénas Inspiration 2019, Château de Durette
Tlustostěnná a široká lahev, embossovaná etiketa, celokorek. Ve skleničce je kávově temná rudá barva s minimální fialovou. Na nose fialky, decentně sud, kafe. Už po půlhodině vůně znatelně „pinotizuje“ a blíží se Pinotu Noir severního střihu. V chuti hladké s perfektně zakompovovanou kyselinou, komplexní, koncentrované, s elegantním dotekem dřeva a výraznou (a trochu exotickou) kořenitostí, která připomíná santálové dřevo, eukalyptus a lékořici. Podchlazené víno svádělo k recenzentskému zatracení (byl jsem nastavený na předchozí chlastací Les Mouilles a přemíra exotiky mě nebavila), ale za chviličku s ohřátím a provzdušněním se krásně zjemnilo a charakterem se blíží německému nebo moravskému Pinotu z chladného roku. Končím s poznámkami 40 minut po otevření a dám mu ještě šanci. Posun je velmi rychly, slibný a nese s sebou příjemnou hladkost a eleganci. 13,5% alkoholu.

Po další hodině: Inspiration získalo zemitost a hloubku vynikajících Pinotů, exotické koření ustoupilo, projev je hřejivý a femininní, hebce sametový a elegantní. Jen se nenechat odradit reduktivním nástupem, který za hodinu vyvane a Inspirace se úplně změní. Tu proměnu stojí za to sledovat! Druhý den se vylíhl krásný motýl – všechna dráždivá aromata zmizela nebo se podstatně zklidnila a v chuti zůstalo krásné červené víno plné zralého ovoce a zakulacené sudem, dokonale harmonické a ušlechtilé (a trochu pinotové, ale už bez stesků o studeném ročníku, naopak zralé až opulentní). Ve skutečnosti jsem se při objednávce vín z Durette těšil na dobře pitelná vína jako bylo první Les Mouilles, ale Inspiration 2019 je velké víno!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *