Dva Chénasy z Durette

Chénas Fidelité 2020, Château de Durette
Chtěl jsem si udělat radost po příchodu z práce, a Fidelité bylo už dva roky skvělé. V baňaté a tlustostěnné burgundské lahvi, s perfektním celokorkem, designované aby udělalo dojem. „Chceš ma ohúriť?“ zeptala se mě za studentských let jedna slečna ze Slovenska a bylo to přesně tohle :-) Navíc má cenovku 360 kaček. Jako dovozce jsem zvažoval, že Fidelité nacením výš, ale nakonec jsem jen kopíroval ceny vinařství.  

Hned první dojem je vynikající: skvělá kyselina, tak-akorát-zralé (nepřezrálé) ovoce, živost, kompaktnost, dotek elegance. Na třetí pokus jsem se už poučil a objednal krabici navíc pro sebe :-) Leč popořadě.

Ve skleničce je rudá barva s fialovým odstínem, spíš středně plná / středně temná, naznačující mírnou, krátkou maceraci slupek. Na nose lehounce stájové i květinové, třešňové a masové (vařené nebo pečené hovězí je první volba k Beaujolais). Hned po otevření lahve ještě sevřené a málo expresivní, ale elegantní a slibné. V chuti pěkný nástup kyseliny a minerální tóny, neurčitě peckovinové a lesní (třešně, višně, ostružiny), povinně fialkové. Ovoce (opět) tak akorát vyzrálé, spíš těsně před zralostí, svěží a málo až středně plné. 13% alkoholu, sláva! Tady je všechno v pohodě, poměr kvality a ceny, svěžesti a zralosti, pitelnosti a elegance, ovoce a taninů (málo, většinou kvasily odstopkované hrozny, ale víno skoro jistě bylo v sudu), všechno výborné.

Soukromě si myslím, že kdyby Fidelité stálo o třetinu víc, mělo by víc fanoušků. Přimlouvám se za to, abyste mu věnovali pozornost a posuzovali ho pečlivě a seriózně. To ovšem nevylučuje radost a zábavu.

Chénas Les Brureaux 2020, Château de Durette
Druhý den jsem si k přesně napůl plné / poloprázdné lahvi Fidelité „přiotevřel“ pro srovnání druhý Chénas z Durette. Fidelité se mezitím krásně drží, poznámky o pěkné kyselině stále platí, k třešním bych přidal i višně a hodně ovocný projev. Ale pojďme na nově otevřené Les Brureaux: vzhledem je podobné, o kousek tmavší, ale typicky temně rudé s fialovým odstínem. Na nose zralé ostružiny a třešně, čerstvé a svěží až ostré, s tradičními fialkami. V chuti zase pěkná kyselina, třešně, višně a trochu lesních plodů, decentně koření, jen lehce se připomenou taniny. už teď dokonale pitelné. 13% alkoholu. Je to hodně podobné včerejšímu Fidelité, ale jaksi nedotažené. Brureaux jsou ostřejší v projevu, Fidelité má v přímém srovnání maličko víc důrazu, přesnosti, struktury, elegance. Ani se na to nedá ukázat prstem, v čem přesně se liší (kromě sudu u Fidelité), Fidelité je dotaženější nebo možná precizněji udělané (to asi není přesné, obě vína dělal jeden sklepmistr pod jednou střechou. Jestli je to v preciznosti, tak už ve vinici, protože hrozny nejspíš vyrostly na různých vinicích dvou různých vinohradníků). V bedýnkách se liší o zanedbatelnou desetikorunu (což odpovídá rozdílu v nákupních cenách), ale jak jsem psal výše, Fidelité by klidně mohlo stát o třetinu víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *