Dvakrát Chardonnay od Bertheneta

Po odmlčení na začátku týdne dám degustační poznámky ke dvěma Premier Cru z vinařství Berthenet z aktuální burgundské bedýnky. Odmlčení způsobily výpadky internetového připojení ve Skleničkově Lhotě u Prahy, zatím jsem dosáhl jen provizorní nápravy. V cizině jsem podobné problémy řešil krádeží připojení v místní kavárně, hotelu nebo obchoďáku, ve středu ráno před prodejnou Lídl mi došlo, že nouzový stav platí i pro internetové připojení :-) Pochybuju, že to někoho s datovým tarifem udrží doma, ale mně to dokonale znepříjemnilo život.

Montagny Premier Cru Les Perrières 2018, Berthenet
Poprvé jsem měl víno před jedenácti měsíci tady, kvůli druhé lahvi jsem musel přivézt další paletu. Hodně jsem se těšil a uvítal, že vinařství ještě mělo ročník 2018, protože jsem o něm napsal, „Není to dokonalé, ale nápadně se dokonalosti blíží.“ Napodruhé je to podobné, jen si musím pohlídat zbylé lahve pro sebe, abych si víno mohl ochutnat znovu po čase.

Ve skleničce je hodně plná zlatožlutá barva, prozrazující oxidaci a malé sudy. Na nose zralé citrusy a dost výrazně vypalované dřevo, kouřový projev barikového sudu. V chuti hodně ohlazené, elegantní Chardonnay se slabší kyselinou a výrazně kouřovým barikem. Citrusy, broskve, hrušky, vyšší zralost a hodně vysoká koncentrace. Ocenil bych navíc vyšší kyselinu, ale ročník 2018 zřejmě nedal. Jemná mineralita v těle a lehounký dotek koření (sud) v závěru. Loňské výhrady proti závěrečným tříslovinám už neplatí, je to hladké a sladěné. Víno si ještě drží svěžest a může se ještě dva až tři roky zlepšovat, ale dá se pít už teď.

Montagny Premier Cru Les Platières 2019, Berthenet
Před běkolika dny jsem psal o půlčíku 2018, teď je to nový ročník. Osmnáctka se mi moc líbila, co s novou 2019? Nová (moderní) etiketa mě spíš odrazuje, klasická burgundská mě lákala víc. Ve skleničce je zářivá žlutá citronovka světlejšího odstínu, na nose hodně zralé citrusy a bonbónový tón žlutého ovoce. Evokuje to silnější kyselinu (tady je na místě zmínit názor významných vínopisců, že kyselina nemá vůni. Proto píšu opatrně, že to evokuje kyselinu namísto upřímného konstatování, že ji tam cítím.)… harmonické, svěží, koncentrované. V chuti velká satisfakce, ta kyselina tam je! Kromě kyseliny i citrusy, bílé broskve, svěžest, koncentrace a parádní délka. Úplně suché. V závěru je to ještě hodně reduktivní a uzavřené, skoro pichlavé. S časem tenhle pichlavý projev ustupuje a hádám, že za rok zmizí úplně. Až s prázdnou lahví jsem si přečetl etiketu, 14% alkoholu. Všimnout si toho dřív, zaměřil bych se na to. Obecně vyšší alkohol nemám rád, ale tady jsem si ničeho takového nevšiml, takže bych to rád svedl na toleranci při označování.

Celkový dojem je (podobně jako u ostatních Berthenetových Premier Cru) čistota a preciznost, letos provázené pěknou kyselinou a vyšší koncentrací. Hodně slibné, ale doporučuju počkat do května.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *