Dva ryzlinky z moselského Ürzigu

BL P1430659 2 RR Erbes

2017er Erdener Treppchen Riesling kabinett, Karl Erbes
Pro mě dlouhodobě nejoblíbenější kabinet, tentokrát z téměř vyprodaného ročníku. Brčálově zelená lahev se šroubovacím uzávěrem. Ve skleničce středně plná citronově žlutá barva, krásně čirá. Na nose zralé citrusy, lípa a tropické ovoce, vyšší intenzita. V chuti lehké (7,5% alkoholu), s výraznou kyselinou a ovocným projevem. Citrusy, ananas, vyzrálý physalis, s časem a provzdušněním meruňky. V závěru náznakem grepová hořčina a kamenitá mineralita. Vyšší zbytkový cukr, ovoce, čistota a harmonie. Hned po otevření se v chuti hodně prosazovaly bezové tóny a víno působilo lacině, po několika hodinách a bez bezu je výborné. Díky nižšímu alkoholu je to bezpečné pití i při větších dávkách.  

2015 Urziger in der Kranklei Riesling Auslese**, Karl Erbes
Kranklei je dlouhá břidlicová průrva mezi Wurzgarten a Treppchen, rovnou nad Erdenským Prelátem. Hrozny z Kranklei mívají vyšší kyseliny, řekl mi jednou Stefan Erbes při procházce vinicemi, takže se z nich dělají slaďáky. Auslese z velkých vinic dnes bývá drahé a nesluší se prodávat takové lahve s poškozenou etiketou. Právě proto takové lahve s poškozenou etiketou (viz obrázek) vždycky otvírám, aby mě někdo nepomluvil, že prodávám potrhané etikety :-) Ale taky je pravda, že se blíží poslední kolo soutěže PWT a je potřeba vybrat něco sladkého.

Klasická štíhlá ryzlinkocá lahev uzavřená celokorkem. Ve skleničce zlatavě žlutá barva, na nose rozkrojený ananas a citrusy. V chuti svěží kyselina, hodně plné tělo, spousta ovoce a hodně vysoký zbytkový cukr (120+ gramů). Krásně vybalancované mezi svěžestí a počínající zralostí, chuť je nesená zralým ananasem, citrusy, mangem a sušenými plody. Medově sladké, ale botrytické tóny zatím nepřevládají. Komplexní, bohaté a harmonické, za mě 92 bodů / 100.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *